Ново проучване на New York Digital Investment Group (NYDIG) прогнозира, че потреблението на енергия на Биткойн ще остане под 0.5% от общата глобална сума през следващото десетилетие.
NYDIG публикува този месец своето проучване, именувано „Bitcoin Net Zero“, установявайки, че потреблението на енергия и въглеродните емисии на Биткойн няма да скочат през следващите години, дори ако цените го направят.
Проучването, написано от партньора на Castle Island Ventures Ник Картър и основателя на NYDIG Рос Стивънс, обсъжда как въглеродните емисии на мрежата могат да се променят в бъдеще в зависимост от колебанията в цената на Биткойн (BTC), трудността при добива и консумацията на енергия.
Най-агресивните перспективи на проучването установиха, че емисиите на Биткойн все още ще представляват малки части от общата сума в световен мащаб, дори ако цената на BTC се изстреля значително нагоре до 2030 г., в заключение:
Дори в нашия най-агресивен сценарий при [изключително] висока цена, при който Биткойн достига $10 трилиона [капитализация] до 2030 г., емисиите му възлизат само на 0.9% от общата сума в света, а разходите за енергия са само 0.4% от общия обем.
Докладът прогнозира бъдещото развитие на добива на Биткойн въз основа на данни от 2020 г. Изследователите изчисляват историческото потребление на електроенергия от Биткойн копачите като функция на мрежовия хашрейт и машинната ефективност.
За 2020 г. авторите са установили, че Биткойн е консумирал 62 тераватчаса (TWh) електроенергия и е произвел 33 милиона тона емисии на въглероден диоксид, което представлява само 0.04% от световното потребление на енергия и 0.1% от глобалните въглеродни емисии.
Авторите твърдят, че въглеродните отпадъци, свързани с добива на Биткойн, са „незначителни в глобален план“ през 2020 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Пазарен стратег споделя алармираща прогноза за Биткойн (BTC)
В момента добивът на BTC използва 101 TWh годишно, или 0.45% от световната електроенергия. Според университета в Кеймбридж мрежата на Биткойн консумира повече енергия от цялата страна на Филипините.
Университетът обаче също така установи, че Биткойн консумира по-малко електроенергия общо от всички хладилници в САЩ, взети заедно, и само 4.6% от общата енергия, използвана за климатизация на жилища в световен мащаб.
Докладът също така заключава, че перспективите за „декарбонизиране“ на Биткойн добива в бъдеще показват значителни обещания, като се посочва :
В дългосрочен план интензивността на въглеродните емисии на Биткойн (а с него и абсолютните въглеродни емисии на Биткойн) ще намалее, тъй като развитието на възобновяеми източници продължава и страните се стремят да декарбонизират електрическите си мрежи.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.