В САЩ се водят дебати за регулиране на криптовалутите, в които Конгресът се превърна в решаващ фактор за въвеждането на рамка.
Няколко законопроекта, свързани с регулирането на подривния клас активи, бяха представени пред законодателите.
Съветът за надзор на финансовата стабилност (FSOC), който се състои от водещи регулаторни органи на Съединените щати, установи критични пропуски в регулациите на криптовалутите.
Reuters съобщава, че FSOC призова Конгресът да приеме необходимото законодателство за регулиране на криптовалутите и да облекчи всички финансови рискове, породени от сектора.
Панел от експерти твърди, че законите трябва да се занимаят с ограничения надзор на спот пазара на токени, които не са класифицирани като ценни книжа, възможностите за регулаторен арбитраж и дали крипто фирмите трябва да имат одобрение да интегрират определени услуги.
FSOC смята, че е необходимо да се справи с въпроса за конфликта на интереси и злоупотребата с търговски практики като приеме закон, който предоставя правомощия за изготвяне на правила на федералните финансови регулатори. Eкспертната група препоръчва създаването на орган, който да упражнява надзор върху дейността на крипто фирмите.
Освен това FSOC призова Конгреса да създаде федерална рамка за емитентите на стабилни монети и да се занимае с въпроси като интегритета на пазара и защитата на потребителите.
В отговор на препоръката на FSOC министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че групата предлага здрава основа за политиците, докато те работят за минимизиране на рисковете за финансовата стабилност.
Докладът на FSOC следва редица други, които бяха публикувани миналия месец във връзка с изпълнителната заповед на Белия дом. Препоръките са в съответствие с изпълнителната заповед на Джо Байдън, с която се нарежда на федералните агенции да проучат криптовалутите. Беше публикувана рамка за крипто регулиране, която призовава за приемане на закони за защита на потребителите. Белият дом отбеляза, че криптовалутите представляват значителен риск за потребителите.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.