Конгресменът от Тенеси Джон Роуз представи законодателен акт, наречен „BRIDGE Digital Assets Act“, който има за цел да преработи регулаторната рамка на САЩ за криптовалутите.
Предложеният законопроект предлага създаването на Съвместен консултативен комитет, съставен от представители на SEC и CFTC. Този комитет ще работи за съгласуване на настоящите противоречиви разпоредби между тези две агенции, които наблюдават различни аспекти на цифровите активи.
Роуз критикува съществуващия модел на „регулиране чрез прилагане“, като твърди, че той възпрепятства иновациите и изтласква инвестициите в чужбина. Той се застъпва за по-благоприятна регулаторна среда за развитието на дигиталните активи.
Законът BRIDGE предлага създаването на комитет с поне 20 членове от частния сектор, включително емитенти на дигитални активи, анализатори и потребители, който да предлага препоръки по различни аспекти на дигиталните активи като децентрализация и сигурност. Очаква се този комитет да заседава два пъти годишно, като заключенията му ще бъдат представяни както на SEC, така и на CFTC.
Основната цел на BRIDGE е да се справи с регулаторното объркване, причинено от различните тълкувания на дигиталните активи от страна на SEC и CFTC. Като насърчава сътрудничеството между тези агенции, законът цели да създаде единен регулаторен подход, подобряващ защитата на потребителите, разкриването на информация и намаляването на разходите по сделките.
Законопроектът очертава конкретен график за изпълнение: в рамките на 90 дни от влизането му в сила SEC и CFTC трябва да изготвят хартата на комитета, да назначат членовете му в рамките на 120 дни и да проведат първото заседание в рамките на 180 дни. Законът BRIDGE за дигиталните активи може потенциално да доведе до балансирана регулаторна рамка, която да е от полза за икономиката на САЩ и нейната позиция на световния пазар на дигитлни активи.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.