Ескалацията на напрежението в региона на Близкия изток доведе до значително повишаване на цените на петрола напоследък. Суровият петрол поскъпна с над 6%, възстановявайки се значително от спада през предходната седмица.
Основният катализатор на този скок бяха израелските военни действия в ивицата Газа, по-специално бомбардировката на Рафах, които засилиха опасенията на пазара.
Отхвърлянето на прекратяването на огъня с Хамас и продължаващите военни действия подчертаха потенциалното въздействие на регионалната нестабилност върху цените на петрола, което показва, че пазарните оценки може би са подценявали този фактор.
През изминалата седмица фючърсите върху лекия суров петрол се установиха на ниво от $76.84, отбелязвайки ръст от $4.56, или 6.31%.
Ситуацията се усложни допълнително от увеличения износ на суров петрол от Русия, надхвърлящ ограниченията, определени от споразумението на ОПЕК+. Този износ нарасна поради нападенията с дронове и техническите проблеми в руските рафинерии, което породи съмнения относно ангажимента на Русия за намаляване на производството.
Освен това санкциите на САЩ срещу няколко субекта за нарушаване на ценовия таван на руския петрол добавиха още един слой сложност към глобалния пейзаж на доставките.
В Съединените щати връщането към пиковите нива на производство и значителните престои на рафинериите затегнаха пазара на петрол. При положение че добивът в страната достигна 13.3 милиона барела на ден, намаляването на запасите от бензин и среден дестилат подчертава свиването на капацитета на рафинериите. Тези тенденции, заедно с недостига на дизелово гориво в Европа, допринесоха за бичи настроения на петролния пазар.
В перспектива се очаква петролният пазар да запази своята колебливост и през следващата седмица. Геополитическите рискове от Близкия изток и непредсказуемите експортни модели на Русия вероятно ще продължат да стимулират покачването на цените. Стабилното търсене от страна на ключови потребители на петрол като Индия и САЩ остава в подкрепа на бичите нагласи на пазара. Въпреки това силата на щатския долар може потенциално да намали глобалното търсене на деноминиран в долари суров петрол.
Като се имат предвид тези фактори, краткосрочната прогноза за суровия петрол остава бича. Търговците трябва да бъдат подготвени за потенциални възходящи движения на цените на петрола, особено ако ситуацията в Близкия изток се влоши допълнително или ако експортното поведение на Русия продължи да не отговаря на очакванията. Балансът между опасенията, свързани с предлагането, и глобалното търсене ще играе решаваща роля за определянето на посоката на пазара в краткосрочен план.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.