Ескалацията на напрежението в региона на Близкия изток доведе до значително повишаване на цените на петрола напоследък. Суровият петрол поскъпна с над 6%, възстановявайки се значително от спада през предходната седмица.
Основният катализатор на този скок бяха израелските военни действия в ивицата Газа, по-специално бомбардировката на Рафах, които засилиха опасенията на пазара.
Отхвърлянето на прекратяването на огъня с Хамас и продължаващите военни действия подчертаха потенциалното въздействие на регионалната нестабилност върху цените на петрола, което показва, че пазарните оценки може би са подценявали този фактор.
През изминалата седмица фючърсите върху лекия суров петрол се установиха на ниво от $76.84, отбелязвайки ръст от $4.56, или 6.31%.
Ситуацията се усложни допълнително от увеличения износ на суров петрол от Русия, надхвърлящ ограниченията, определени от споразумението на ОПЕК+. Този износ нарасна поради нападенията с дронове и техническите проблеми в руските рафинерии, което породи съмнения относно ангажимента на Русия за намаляване на производството.
Освен това санкциите на САЩ срещу няколко субекта за нарушаване на ценовия таван на руския петрол добавиха още един слой сложност към глобалния пейзаж на доставките.
В Съединените щати връщането към пиковите нива на производство и значителните престои на рафинериите затегнаха пазара на петрол. При положение че добивът в страната достигна 13.3 милиона барела на ден, намаляването на запасите от бензин и среден дестилат подчертава свиването на капацитета на рафинериите. Тези тенденции, заедно с недостига на дизелово гориво в Европа, допринесоха за бичи настроения на петролния пазар.
В перспектива се очаква петролният пазар да запази своята колебливост и през следващата седмица. Геополитическите рискове от Близкия изток и непредсказуемите експортни модели на Русия вероятно ще продължат да стимулират покачването на цените. Стабилното търсене от страна на ключови потребители на петрол като Индия и САЩ остава в подкрепа на бичите нагласи на пазара. Въпреки това силата на щатския долар може потенциално да намали глобалното търсене на деноминиран в долари суров петрол.
Като се имат предвид тези фактори, краткосрочната прогноза за суровия петрол остава бича. Търговците трябва да бъдат подготвени за потенциални възходящи движения на цените на петрола, особено ако ситуацията в Близкия изток се влоши допълнително или ако експортното поведение на Русия продължи да не отговаря на очакванията. Балансът между опасенията, свързани с предлагането, и глобалното търсене ще играе решаваща роля за определянето на посоката на пазара в краткосрочен план.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.