ByteDance, компанията майка на платформата за споделяне на кратки видеоклипове TikTok, отхвърли плановете си за излизане на борсата след няколко месеца спекулации за първично публично предлагане (IPO).
Развитието беше потвърдено от главния финансов директор на компанията Джули Гао на среща със служителите, на която той също така отбеляза, че ByteDance не е изпълнила повечето от очакванията си, съобщи South China Morning Post на 2 септември.
На срещата са присъствали и главният изпълнителен директор на ByteDance Лианг Рубо и главният изпълнителен директор на TikTok Шоу Зи Чу, заедно с други висши ръководители.
Според източници, близки до въпроса, компанията е прибягнала до намаляване на вложенията в неосновни бизнеси поради неуспеха си да постигне повечето от целите си.
От появата си преди около десетилетие компанията се превърна в най-голямата китайска фирма за потребителски технологии, която остана частна. Забележително е, че през април 2021 г. за първи път се появиха слухове за първично публично предлагане, но ByteDance опроверга съобщенията.
Интересно е, че съобщенията за IPO се засилиха през май 2022 г., като местните китайски медии съобщиха, че ByteDance може да листне китайската версия на TikTok в Хонконг и да промени марката си. Забележително е, че разделянето на компанията се разглеждаше като вариант за преодоляване на политическото напрежение между САЩ и Китай.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво трябва да знаем за предстоящото ‘Сливане’ на Етериум?
Ако фирмата наистина избере да стане публична, служителите, притежаващи акции, вероятно ще бъдат сред най-големите бенефициенти.
Освен това на 31 август ByteDance уведоми служителите, че ще предложи опции за акции на цена $155, което е с около 20% по-малко от предложените през 2021 г. $195.
В същото време източници посочват, че ByteDance планира да предложи невзети опции на стойност над $155 на акция на около 30,000 служители. Струва си да се отбележи, че при липсата на IPO компанията, оценена на $400 милиарда в своя пик, разгръща програма за обратно изкупуване на акции два пъти годишно от 2017 г. насам. Чрез плана служителите имат право да осребрят притежаваните от тях акции.
На други места несигурността по отношение на първичното публично предлагане може да се свърже с регулаторните промени в Китай, наред с преобладаващата икономическа несигурност.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.