Компанията за блокчейн анализи Arkham въведе програма за възнаграждения, целяща да разкрие самоличността на лицата, които стоят зад крипто портфейли, свързани с измама с дигитални активи.
В неотдавнашно съобщение в социалната медийна платформа X, Arkham, известна с опита си в разкриването на крипто транзакции, разкри, че предлага четири награди в партньорство с Restore the Republic (RTR).
Една от наградите е конкретно насочена към идентифициране на собственика на всеки портфейл, участвал в „sniping“ дейностите около старта на RTR – меме токен, тематично свързан с Доналд Тръмп.
От Arkham предлагат награда в размер на $50,000. Екипът на RTR е създал и финансирал серия от награди за откриване на самоличността и съответната информация относно собствениците на четири конкретни портфейла, които са участвали в „sniping“ дейности с RTR.
В този контекст sniping се отнася до форма на търговия с вътрешна информация, при която определени субекти получават нечестно предимство, като придобиват големи количества от дадена монета на ниска цена, преди широката общественост да има достъп до нея.
От аналитичната компания твърдят, че наградите ще бъдат присъдени на всеки, който може да идентифицира или предостави солидни, проверими доказателства, водещи до идентифициране на собствениците на портфейла.
Възходът и последвалият спад на RTR съвпаднаха с изявлението на сина на Доналд Тръмп, Ерик, който намекна за стартирането на „нещо голямо“ в пространството на децентрализираните финанси (DeFi), като същевременно дистанцира както себе си, така и бившия президент от меме монетата.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.