Според подадените документи за ценни книжа за третото тримесечие на 2023 г. известният инвеститор Уорън Бъфет е увеличил инвестициите си в Occidental Petroleum (NYSE: OXY), подчертавайки засилената подкрепа на Berkshire Hathaway за енергийната корпорация.
През последните години конгломератът на Бъфет последователно увеличаваше дела си, като сега притежава близо 28% от акциите на Occidental.
На 8 януари компанията отбеляза значителен спад в стойността на акциите си по време на отварянето на пазара, отбелязвайки най-ниската си точка от близо месец насам.
Спадът на акциите на OXY, които при отварянето на борсата в понеделник се понижиха с повече от 1.5% до $57.42, достигайки най-ниското си ниво от 14 декември насам, изглежда е свързан с намаляването на цените на петрола. Понастоящем акциите се колебаят малко над краткосрочното ниво на подкрепа близо до $57.1, което потенциално може да сигнализира за по-нататъшни спадове към $55.9, последващото ниво на подкрепа.
Този спад може да се дължи на рязкото понижение на цените на петрола, предизвикано от това, че Саудитска Арабия, най-големият производител на петрол в света, намали февруарската продажна цена на арабския лек суров петрол за Азия, достигайки 27-месечно дъно.
Освен това натискът върху цените на суровия петрол се засили след неотдавнашно проучване, в което се изтъкваше нарастване на добива на петрол от ОПЕК през декември. Това повишение е резултат от увеличеното производство в Ангола, Ирак и Нигерия, което балансира продължаващото намаляване на добива от страна на Саудитска Арабия и други членове на ОПЕК+.
След отварянето на пазара петролните запаси отбелязаха колективен спад. ExxonMobil (NYSE: XOM), Chevron (NYSE: CVX) и BP (NYSE: BP) отбелязаха съответните спадове от 3.5%, 2.4% и 2.5%.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.