Докато криптосекторът бележи експоненциален растеж през последните няколко години, свързаните с блокчейн киберпрестъпления също нараснаха.
Проблемите с киберсигурността и експлоатацията от хакери са основен проблем по целия свят, а нарастващата честота на това само налива масло в огъня.
Скорошен доклад, съставен от Atlas VPN, установи, че за третото тримесечие на 2021 г. се съобщава, че криптовалути на стойност над $1.1 милиарда са били откраднати. Нещо повече, екосистемата на Етериум плати най-високата цена за това от над $800 милиона.
Освен че понесе огромни финансови загуби, мрежата на Етериум също беше таргетирана най-много пъти – 20 за да бъдем точни.
Най-значимият хак в мрежата през това време беше обирът на Poly Network, при който хакерът избяга с $610 милиона от откраднатите криптовалути. Докато повечето от средствата бяха върнати, етичния хакер разкри няколко недостатъка в мрежата. Той също така подчерта сериозността на разглеждания проблем.
Мрежата Binance Smart Chain (BSC) също се представи зле по отношение на киберсигурността, тъй като страда от седем експлойта на стойност $23 милиона през третото тримесечие. Въпреки това, BSC може да припише огромна част от тази сума на експлойта на pNetwork (което е различно от Poly Network). Междуверижната DeFi платформа беше хакната през септември и хакерите откраднаха Биткойн (BTC) на стойност приблизително $12 милиона.
Хаковете на борси обаче значително намаляха през последните години поради отговарянето на регулаторните изисквания и полагането на усилия за допълнителна сигурност. Въпреки това, седем хака все пак успяха да се осъществят между юли и септември. Най-значимият удари японската борса за криптовалути Liquid, който доведе до загуба на $90 милиона.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Cream Finance претърпя трети хак тази година
Докладът също така установи, че докато броят на хакерите, претърсващи мрежите за уязвимости, се е увеличил, т.нар. ‘rug pulls‘ , броят на различните видове измами също се е увеличил значително.
Като цяло през първите три тримесечия са регистрирани общо 146 хакерски събития. Това е значително повече от това, което се е случило през последните три години. Това означава 20% увеличение от миналата година, когато бяха наблюдавани 122 хака и измами.
Очаква се този брой да нарасне, тъй като подобни експлойти продължават да се извършват през текущото четвърто тримесечие. Освен това екосистемата на Етериум и борсите за криптовалути остават основните цели за хакерите, заключава докладът.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.