През март 2022 г. крипто предприемачът от ирански произход Сина Естива закупи NFT от първия в историята туит на основателя на Twitter Джак Дорси за невероятната сума от $2.9 милиона (1630.6 ETH). Но колко би струвал този туит в момента?
Така нареченият генезисен туит, който гласи „just setting up my twttr“, беше продаден на Естави от Дорси на търг, след като иранецът направи по-добра оферта от основателя на Tron Джъстин Сън. След покупката Естави обяви в Twitter, че планира да го продаде и обеща да даде половината от приходите за благотворителност.
Въпреки това, цената на токена започна рязко да пада. При приключването на първия търг в началото на април въпросното NFT успя да получи само седем предложения, като най-високата оферта беше 0.09 ETH, което по това време бяха приблизително $277. Тъй като сривът на пазара на криптовалути се отрази тежко и на NFT пространството, токенът на Естави продължава да получава много ниски оферти спрямо платената сума. Към момента най-високата оферта е около 0.96 ETH ($1,300)
Естави преди това заяви, че ще приеме добра оферта или „може никога да не продаде“. Колекционерите на NFT изглежда също са загубили интерес към актива, както се вижда от дългите паузи между офертите. Докато някои смятат, че Естави е виновен за „лошия момент“ и за поставянето на толкова нереалистично висока цена за токена, той не е единственият, който е пострадал от резкия спад в цените на NFT.
Snoop Dogg, една от няколкото знаменитости, които публично се „включиха“ по време на хайпа през 2021 г., закупи NFT, именувано „Right Click and Save As Guy“, за около $7 милиона (1,600 ETH) през декември. Днес същото NFT би се продало за около $2.08 милиона след рязкото поевтиняване на Етериум.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC): Спад в активността на китовете
От друга страна, през януари 2022 г. поп певецът Джъстин Сингър плати $1.3 милиона (500 ETH) за Bored Ape Yacht Club (BAYC) #3001. Ако бъде продадено днес, това NFT би струвало наполовина на цената, която първоначално е платена за него.
На фона на рязкото поевтиняване на Етериум с около 70% от ноември 2021 г. насам, обемите на търговия с NFT също се понижиха. Според данни на Alchemy, активността на пазара е спаднала с почти 90% до края на третото тримесечие.
Активността на разработчиците на NFT все пак остава висока. Като се има предвид, че повечето NFT привлякоха високите си цени поради хайп, ще бъде трудно да се предвиди дали те ще възвърнат изгубената си слава, или ще се продават на толкова високи цени някога отново.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.