Един от най-значителните хора в криптовалутната индустрия смята, че най-голямата криптовалута в света е най-големият си враг.
Биткойн е кралят на криптовалутите в продължение на много дълго време. Въпреки че остава основен избор за повечето инвеститори на дребно и институции през последните години, последните няколко месеца предизвикаха сериозни въпроси относно развитието на Биткойн и какво предстои да видим в бъдеще.
Тези въпроси станаха по-належащи напоследък с енергийния дебат, който се вихри около BTC и необходимостта топ криптовалутата да възприеме технологична промяна, ако иска да оцелее.
Говорейки с Лекс Фридман в неотдавнашен епизод от неговия подкаст, Чарлз Хоскинсън заяви, че основният проблем на Биткойн е, че той се развива бавно.
Проблемът с Биткойн е, че той е толкова бавен, колкото беше мейнфрейм програмирането в миналото. И единствената причина, поради която [BTC] все още го има, е, че има толкова много инвестиции.
Хоскинсън също така критикува Биткойн заради ниската му програмируемост, бавната скорост на транзакциите и факта, че не позволява издаването на локални активи, добавяйки, че това налага ъпгрейд на криптовалутата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: CoinShares: Cardano (ADA) и Stellar Lumens (XLM) привличат институционалните инвеститори
Основното в неговите настроения е, че Биткойн има всичко необходимо, за да остане крал на замъка, но в момента е почти невъзможно да се промени основният слой на криптовалутата. Това, което Хоскинсън заявява, разбира се, е, че водещата криптовалута е най-лошият си враг. Той обясни:
Той [Биткойн] е най-големият си враг. Той има мрежови ефекти, има търговска марка, има регулаторно одобрение. Но няма начин да променим преобладаващата система, дори когато [става дума] за недостатъци.
Докато разработчиците на Биткойн в момента работят по решения от втори слой за подобряване на времето за създаване на блок и мащабиране, Хоскинсън смята, че те са предимно централизирани и много крехки. Това, което той намеква, е, че други криптовалути имат потенциала да узурпират Биткойн.
Хоскинсън също имаше проблем с многобройните участници в конференцията за Биткойн, проведена наскоро в Маями. За него повечето Биткойн ентусиасти всъщност не разбират за какво е предназначена криптовалутата. Освен това те нямат ангажимент и искат само да посъветват новите участници просто да „купуват и държат„.
Въпреки че изпълнителният директор на IOHK не е съгласен с вярата на Биткойн максималистите, той смята, че ключови промени в протокола на Биткойн, като подобрения в алгоритъма за доказателство за работа на блокчейна, ще го направят силно конкурентен.
Междувременно Хоскинсън възхвалява Етериум. Докато бившият съосновател на Етериум преди това е имал проблеми с Виталик Бутерин и втория по големина блокчейн, той смята, че общността на проекта е по-отворена за растеж и подобрения в мрежата, отколкото тази на Биткойн.
Всъщност Хоскинсън каза на подкастъра Фридман, че парите му са на Етериум.
Ако трябваше да залагам само на тези две системи, Биткойн или Етериум, бих казал 9 от 10 пъти, че Етериум ще спечели битката.
Хоскинсън е на мнение, че Cardano в крайна сметка ще изпревари Етериум. Освен че има вече функциониращ екологичен консенсусен механизъм за доказателство за залог, Cardano е и много близо до стартирането на смарт договори на платформата.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Анализатор: Cardano може да стигне $10 още тази година
Сенаторката от САЩ Синтия Лумис съобщи, че е започнала разследване на продажбата на Биткойн от Федералната маршалската служба, която контролира Биткойн авоарите на Министерството на правосъдието.
Инвеститорите следят отблизо две важни събития през януари, които могат да окажат значително влияние върху цената на Биткойн (BTC) и криптовалутите: Предстоящото встъпване в длъжност на президента Тръмп на 20 януари и потенциалното повишаване на лихвените проценти от Японската централна банка (BoJ) на 24 януари.
Последните 2 дни възвърнаха бичия оптимизъм, като общата пазарна капитализация се върна на ниво от $3.52 трилиона
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.