Начало » Крипто Крими » Кои са най-разпространените крипто измами и как да се предпазим от тях ?

Кои са най-разпространените крипто измами и как да се предпазим от тях ?

01.07.2019 16:03 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Кои са най-разпространените крипто измами и как да се предпазим от тях ?

Всеки вид онлайн транзакция идва с определен риск, но някои виртуални начинания могат да изложат на опасност всичките ви спестявания. Инвестирането в криптовалути е едно от тези начинания. Имайки предвид риска за сигурността, който идва с инвестицията, човек не трябва да го избягва, а да предприеме съответните предпазни мерки.

Нека да разгледаме най-често срещаните измами в света на криптовалутите.

Измами с имейли

Изпращането на имейли е една от най-старите схеми, но това не я прави по-малко ефективна в съвременния свят. Ако получите имейл от легитимна компания за криптовалута, която ви моли да инвестирате, уверете се, че имейлът наистина идва от тази компания. Проверете дали имейл адресът е идентичен с реалния адрес на компанията и че логото и бранда са идентични. Измамниците често променят адреса или логото за да заблудят хората да вярват, че са истинската компания.

Ако имате някакви съмнения, че електронната поща във вашите входящи съобщения всъщност е от компанията, за която се претендира, просто се свържете с компанията. Като попитате реален човек за легитимността на промоцията по имейл, можете едновременно да проверите дали имейлът е легален и да получите представа за връзките с клиентите на компанията. Няма нищо лошо да им изисквате бърз разговор за потенциална измама и може дори да им направите услуга, като го представите на вниманието им.


Фалшиви публикации в социалните медии

Като общо правило за инвестиране, никога не се доверявайте на оферти, които идват от социални медийни платформи като Twitter и Facebook. Всеки може да създаде профил в социална медия под каквото и име да пожелае, стига да има имейл адрес, с който да свърже профила. Сметките, които рекламират привидно невъзможни резултати, са още по-подозрителни, тъй като те ви казват, че можете да получите сериозна възвращаемост.

Фалшивият профил дори не се нуждае от истински човек, който да го управлява, тъй като ботовете бързо се разпространяват в социалните медии. Тези ботове създават публикации, които са достатъчно близо до това, което бихте очаквали от хората. С тези прилики може да не осъзнаете, че инвестиционната оферта е фалшива. Не се заблуждавайте от други профили, които коментират или отговарят на оферта в публикация, тъй като те също могат да бъдат фалшиви профили, предназначени да ви подведат.


Измамнически уебсайтове и мобилни приложения

Дори когато сте извършили проучването си и следвате съвети за криптовалутни инвестиции от надежден източник, може да се окажете на фалшив уебсайт или приложение. Точно както измамниците могат да създават фалшиви имейл адреси и логота, които много приличат на оригиналните, те могат също така да създават почти идентични уебсайтове.

Известни са и криптовалутни измамници, които създават фалшиви връзки към платежни портали. Винаги проверявайте дали URL адресът е същият, като в същото време има малка икона на катинар в близост до URL адреса, която показва дали сайта е сигурен.

Измамниците могат също да създават фалшиви приложения, които изглеждат сякаш принадлежат на легитимни компании за криптовалути. Тези приложения могат да бъдат за всеки тип смартфон, независимо дали е Apple или Android. Най-очевидните признаци, че приложението е фалшиво е, че уеб копието за него в магазина за приложения е пълно с грешки и че цветовете на бранда са малко по-различни.

Повече от 15,4 милиона клиенти в Съединените щати станаха жертви на измама с идентичност през 2016 г. С напредването на технологиите е вероятно този брой само да нарасне. Можете да запазите криптовалутните си инвестиции и други лични активи от тази разширяваща се статистика, като бъдете бдителни по всяко едно време.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Над $3 милиарда са източени от крипто индустрията до сега през 2025 година

Първата половина на 2025 г. вече се е превърнала в най-унищожителния период в историята на Web3 сигурността, според наскоро публикувания доклад за сигурността за полугодието на Hacken.

24.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Министерството на правосъдието прекратява разследването срещу съоснователя на Kraken

Според доклад на Fortune Министерството на правосъдието на САЩ официално е прекратило разследването срещу съоснователя на Kraken Джеси Пауъл.

23.07.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Индийска крипто претърпя пробив за $44 милиона – клиентите останаха защитени

Индийската крипто борса CoinDCX потвърди пробив в сигурността на стойност $44 милиона, свързан с една от вътрешните ѝ сметки за ликвидност.

21.07.2025 19:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Великобритания обмисля продажбата на Биткойн за $7 милиарда

Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.

20.07.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.