С наближаването на края на 2024 г. няколко блокчейн екосистеми се открояват по отношение на глобалния трафик и инвеститорския интерес.
Solana, Base, Етериум и TON се очертаха като водещи през тази година, като всяка от тях демонстрира значителна тяга в конкурентното блокчейн пространство.
По-специално Solana е начело, улавяйки впечатляващите 38% от общия глобален трафик сред 20-те най-големи блокчейн екосистеми. Base следва плътно с 16.81%, като заедно със Solana съставляват почти 56% от общия блокчейн трафик. Тези екосистеми успяха да привлекат значително внимание, което до голяма степен се дължи на популярността на меме монетите.
Силното представяне на Solana се подкрепя от скоростта и надеждността на нейната платформа, което я превърна в предпочитана мрежа за търговия с меме монети. Междувременно Base също се възползва от тази тенденция, като от първото до четвъртото тримесечие на 2024 г. инвеститорският интерес към нея се е увеличил петкратно.
Популярността на Етериум, някога водеща екосистема, леко намалява, като сега тя има 10.8% дял от глобалния трафик. Утвърденият статут на платформата означава, че тя вече не генерира същия хайп, както някога, като интересът сега е по-скоро разпределен между различните мрежи от втори слой, изградени върху Етериум. Въпреки това Етериум продължава да поддържа силно присъствие в блокчейн пейзажа.
Нарастването на търговията с меме монети е ключов фактор за увеличаване на трафика към тези екосистеми. Solana, по-специално, се възползва от успеха на платформи като Pump.fun, стартова площадка за меме монети, която допринесе за милиони токени на пазара. Тази тенденция подчертава нарастващата доминация на меме монетите в блокчейн пространството, като платформите използват тези токени, за да повишат ангажираността на потребителите и трафика си.
Като цяло тези водещи блокчейн екосистеми привличат по-голямата част от инвеститорския интерес, оставяйки останалия дял разпределен в десетки други мрежи. Нарастващата популярност на меме монетите продължава да оформя пейзажа, изтласквайки тези блокчейн мрежи в светлината на прожекторите, докато се движим към края на 2024 г.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.
Криптов борсата Gemini обяви пускането на токенизирани акции на MicroStrategy (MSTR) за клиенти в Европейския съюз, което позволява достъп в блокчейна до една от най-известните акции, свързани с Биткойн.