Наскоро, Азиатската асоциация на индустрията за ценни книжа и финансовите пазари (ASIFMA) публикува доклад, очертаващ пътя към въвеждането на токенизирани ценни книжа във финансовия свят.
Документът, освен това, призовава за регулаторния надзор, необходим за безопасното внедряване на такива продукти.
От Bloomberg съобщават, че публикацията от ASIFMA е написана от значими финансови предприятия като Citigroup Inc., Nomura Holdings Inc., Standard Chartered Plc и PriceWaterhouseCoopers. В нея е установена обща рамка, която подробно описва ключовите въпроси, които трябва да бъдат разгледани, за да се предложат токенизирани ценни книжа на основните инвеститори.
Този нов клас ценни книжа би действал като дигитално разширение на съществуващи активи като акции или облигации. Целта ще бъде да внесем тези наследени продукти в 21-ви век с помощта на блокчейн. Както е посочено в доклада:
Връзката между традиционните финансови продукти / инструменти и блокчейн технологията предлага на заинтересованите страни надеждността на регулиран инструмент, съчетана с предимствата, които предоставя блокчейн. Тъй като обикновено се регулират като ценни книжа, те имат възможност да донесат повече доверие и подкрепа на пазара на цифрови активи.
Ползите от употребата на разпределения леджър за обмен на тези активи включват бързина, интелигентни договори и денонощен пазар. Независимо от това, все още не са написани регулациите за такива пазари, което също е разгледано в документа.
Като цяло авторите твърдят, че токенизираният продукт трябва да се регулира по същия начин както основния актив. Те допускат, че това не винаги ще е възможно:
От гледна точка на регулацията, общото мнение е, че статутът на актив не може да се влияе от самия факт, че той е токенизиран, освен че може да добави сложност, която е от значение за неща като оповестяване на инвеститорите.
Ако основният актив е регулиран, трябва да се регулира и токенизираната му версия. Въпреки това, естеството и структурата на блокчейн екосистемата може да повлияе на степента, в която регулациите са приложими.
В останалата част на доклада са описани различни регулаторни проблеми, както и възможни решения. Темите включват закони за монетите, данъчно облагане, лицензиране на борси, съображения за борба с прането на пари и много други.
Предвид последните регулаторни опасения, свързани с Libra и стабилните монети като цяло, очевидно има още много работа, която трябва да се свърши, преди традиционните финансови продукти да започнат да се токенизират. И все пак фактът, че толкова големи имена сега възприемат толкова сериозно перспективата, е силно оптимистичен.
Независимо от това, малко вероятно е да наблюдаваме промяна в настроенията – поне не и на този етап. В крайна сметка, новите закони ще бъдат написани и нов клас финансови инструменти ще бъдат на разположение както за институциите, така и за инвеститорите на дребно.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.