Три големи американски банки отбелязаха значителен отлив на депозити, тъй като клиентите търсят по-висока възвръщаемост на спестяванията си.
През първото тримесечие на 2023 г. почти $60 милиарда депозити са изтеглени от Charles Schwab, State Street и M&T. Най-големият отлив е регистриран в Charles Schwab, където вложителите са изтеглили $41 милиарда само за три месеца.
Депозитите на State Street спаднаха с 5%, а тези на M&T Bank – с 3%. Изтичането на средства се дължи на ниската доходност на традиционните банкови сметки, която подтиква вложителите да търсят възможности за по-висока доходност, като например фондове на паричния пазар или държавни облигации.
Текущият среден лихвен процент за спестовни сметки в САЩ е 0.24% годишна възвращаемост, докато доходността от краткосрочните държавни облигации е над 5%.
Сривът на Silicon Valley Bank и други кредитори допълнително ускори отлива на парични средства от американските банки, тъй като клиентите потърсиха по-сигурни алтернативи за депозитите си.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Intel се оттегля от Биткойн майнинг секторa, но ще следи за възможности
Освен това Signature Bank също наскоро затвори врати, след като загуби около $17.8 милиарда в депозити.
В допълнение към ниската доходност Financial Times съобщи, че строгата парична политика на Федералния резерв е допринесла за отлива на депозити.
Референтната лихва на Фед от 4.75% до 5% е накарала клиентите да изтеглят спестяванията си и да потърсят възможности за по-висока доходност другаде.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.