Заподозреният, известен само с фамилното име Ма, твърди, че е изнесъл Биткойн и Етериум на двеста компютъра в провинцията Анхуей, всички от които са били конфискувани от полицията при арестуването на миньор. Като цяло Ма е откраднала 150 мегавата електроенергия, според Xinhua.
Според източниците, заподозреният (с презиме Ма) няма никаква представа за разходите за енергия за провеждане на значителна минна операция, когато закупил хардуера през април. Впоследствие се оказа над 6000 юана (930 долара) на ден.
Полицията е предупредила Ма, когато местната мрежа „съобщава за необичайно използване на електроенергия“.
„… Полицията установи, че електромерът за предполагаема операция по изкопни работи е бил късо съединение, което вероятно е опит да се избегне сметката за захранване“, добавя още Синхуа.
През последните месеци Китай се стреми да се отърси от минната индустрия, която преди това включваше разпространение на оператори в райони, където имаше свръхзахранване.
В медиите се появиха различни случаи, включително случай през април, когато тайвански миньор беше застрелян от гангстери след лошо управлявана сделка.
В световен мащаб се очаква Bitcoin минното дело да консумира 0,5% от общото количество електроенергия в края на тази година, съобщи Cointelegraph през май.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).