Китайският офис на Комисията по въпросите на киберпространството и Министерството на индустрията и информационните технологии (МИИТ) са идентифицирали четири основни области на приложение за приемане на блокчейн.
Програмата на МИИТ за приемане на блокчейн в пет точки е част от документ, публикуван в понеделник, в който се посочват насоки за ускоряване на популяризирането на нововъзникващите технологии за индустриално развитие.
Китайският президент Си Дзинпин призова за бързо приемане на блокчейн още през октомври 2019 г.
Представяйки аргумента си за приемането на блокчейн, документът описва новата технология като “важна част от новото поколение информационни технологии”.
Според ИТ министерството блокчейн е сред множество нови иновации като големи данни и изкуствен интелект, които са от решаващо значение за продължаващия напредък на Китай.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Биткойн се срина след това изказване на Тръмп
Документът посочва икономиката, финансите, индустриализацията и обществените услуги като основен фокус за развитието на блокчейн в страната.
Според публикацията на МИИТ проследяването, споделянето на данни и управлението на веригата за доставки са някои от случаите на използване на блокчейн, които могат да имат значително положително въздействие върху реалната икономика.
В областта на финансите публикацията на МИИТ призовава за насърчаване на по-голямо пресичане между блокчейн и други нововъзникващи технологии.
Предложението за приемане на блокчейн за комунални услуги също включва концепции като интелигентни градове и използването на новите технологии в държавните услуги.
Документът се опира до голяма степен на неизменността на базирани на блокчейн леджъри в подобряване на механизмите за събиране на доказателства в области като съдебно депозиране, регистри на граждански дела и административно правоприлагащи дейности.
Като част от целите си за развитие, МИИТ призова за създаването на най-малко три основни предприятия и индустриални клъстери за блокчейн. Документът засяга и международното сътрудничество, особено под инициативата “Колан и път”.
Документът, макар и силно базиран на приемането на блокчейн, не споменава крипто или токени като цяло. Пекин продължава да усилва репресиите срещу криптовалутите, като Weibo съобщава, че е забранил профилите на някои влиятелни лица в крипто общността.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.