Източно Китайската провинция Анхуей стана последният регионален окръг, който забрани добива на BTC в страната.
Това стана седмици след като правителството осъществи план за спиране на дейността в страната, съобщи Reuters.
Анхуей стана популярен сред миньорите през последните няколко години заради естествената си хладна среда и ИТ таланти. И макар да не беше голяма дестинация за крипто копаене, в сравнение с подобни на Съчуан или Цинхай, регионът все пак беше важен.
Твърди се, че местните власти са ескалирали усилията през последните няколко дни, за да прогонят останалите миньори в региона.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Cardano бележи значителен успех
Това се прави с цел намаляване на консумацията на енергия, тъй като провинцията е изправена пред “сериозен” недостиг на електроенергия, пише в местните доклади тази седмица.
Прогнозите показват, че търсенето на електроенергия в Анхуей ще нарасне до над 73,14 милиона киловата през 2024 г. Но сегашното предлагане на провинцията е само 48,4 милиона киловата, което създава “относително голяма пропаст” и увеличава усилията за премахване на операции, смятани за безплодни от правителството.
Този ход идва седмици след като държавният съвет на Китай потвърди забраната си за добив и търговия с Биткойн. Изследванията показват, че над 75% от хешрейта на Биткойн – мярка за изчислителната мощност в секунда, използвана при копаене – произхождат от китайски организации като F2Pool, Huobi и други в началото на 2021 г.
Но тези предприятия, заедно с няколко независими оператора, сега се изселват, като САЩ, Иран, Казахстан и Южна Америка се оказват популярни дестинации.
Междувременно изселването е оставило своя отпечатък върху флагманската криптовалута. Откакто Китай започна спирането на операции за добив в края на май, крипто пазарът се понижи средно с близо 50%, като Биткойн спадна до под $30,000 от априлския си връх от $64,000, а някои DeFi алткойни дори спаднаха с 80%.
Блоковите времена достигнаха десетгодишно дъно през юни, докато хешрейтът непрекъснато спадаше. Но този ход отвори възможности за миньорите да се обърнат към чисти – и често иновативни – методи за добив на най-голямата криптовалута в света.
Днес изтича срокът на валидност на опции върху Биткойн (BTC) и Етериум (ETH) на стойност около $3 милиарда, което предизвика значително напрежение на пазара.
Сенаторката от САЩ Синтия Лумис съобщи, че е започнала разследване на продажбата на Биткойн от Федералната маршалската служба, която контролира Биткойн авоарите на Министерството на правосъдието.
Инвеститорите следят отблизо две важни събития през януари, които могат да окажат значително влияние върху цената на Биткойн (BTC) и криптовалутите: Предстоящото встъпване в длъжност на президента Тръмп на 20 януари и потенциалното повишаване на лихвените проценти от Японската централна банка (BoJ) на 24 януари.
Последните 2 дни възвърнаха бичия оптимизъм, като общата пазарна капитализация се върна на ниво от $3.52 трилиона