Китайската централна банка, Народната банка на Китай (PBOC), публикува проектoзакон този петък, който има за цел да осигури регулаторна рамка и легитимност за предстоящата дигитална валута на централната банка (CBDC), дигиталния юан.
В законопроекта се посочва, че юанът е официалната валута на Китайската народна република, независимо дали е във физическа или дигитална форма.
Изглежда, че проектозаконът се насочва към усилията на трети страни в дигиталните валути, обезпечени с юан, като заявява, че на физически лица и институции е забранено да правят и издават валута, предназначена да „замести“ дигиталното обращение на юана. Предполага се, че този ход ще направи всички стабилни монети, базирани на юан, които не са подкрепени от държавата – незаконни.
Наказателните мерки срещу нарушителите на този предложен закон са сурови: най-вече конфискуване на всички печалби, унищожаване на всички токени и налагане на глоба в размер не по-малък от петкратно създадената незаконна сума, в допълнение към възможността за наказателно преследване и лишаване от свобода.
Китайската народна банка поясни, че проектът на новия закон е на публична консултация до 23-ти ноември 2020 г.
Предишни доклади сочат, че Китай се надява да започне официално да издава дигитален юан преди зимните олимпийски игри в Пекин през февруари 2022 г. Освен това, по-рано този месец, Китай проведе голям тест на системата за плащане на дигитални юани в Шънджън, където близо 47,500 жители заявиха 200 юана ($30) всяка в цифрова валута, която след това те похарчиха в 3,389 магазина в целия град.
Този регулаторен ход е и само последният в световната тенденция към CBDC. Банката за международни разплащания беше казала, че е работила със седем централни банки, за да определи основните принципи, необходими на всички публично достъпни CBDC, за да помогне на централните банки да постигнат целите си на публичната политика.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Bitget Wallet сключи стратегическо партньорство с Mastercard и доставчика на Web3 плащания Immersve за пускането на нова платежна карта, която позволява на потребителите да харчат криптовалути директно от своите дигитални портфейли.