Новата дигитална валута на Националната банка на Камбоджа се нарича Bakong.
Това ефективно е дигитална валута на централната банка (CBDC), която беше пусната на пробна база в цяла Камбоджа през юли. Чеа Серей, генерален директор на Националната банка на Камбоджа, заяви, че системата ще функционира в рамките на настоящото фискално тримесечие. Серей описа Bakong като „националният портал за плащания в Камбоджа.„
Bakong ще играе централна роля за обединяването на всички играчи в платежното пространство в Камбоджа под една и съща платформа, като улеснява крайните потребители да си плащат взаимно, независимо от институциите, с които банкират. В крайна сметка се надяваме да позволим и трансгранично плащане чрез системата Bakong.
За разлика от повечето криптовалути, управлявани от блокчейн, Bakong е затворена система, която се поддържа от банковите власти. Софтуерният портфейл е свързан с банковата сметка на всеки потребител, за да взаимодейства по-лесно с реална физическа валута. Системата поддържа транзакции в реално време, докато Националната банка на Камбоджа съхранява централизирани записи за това къде отиват парите.
Това е като корекция на предишни заглавия в Камбоджа за криптовалутите и блокчейн технологията. По-рано страната издаваше изисквания за лиценз за бизнес с криптовалути – камбоджийската криптовалута стана първият такъв лицензиран бизнес през август 2018 г.
При всяко положение, случаят на мащабна употреба на национална банка, предоставяща на своите потребители възможността да сключват сделки помежду си с помощта на блокчейн проверка, изглежда със сигурност ускорява приемането.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.