Скоро, след като фурора около криптовалутното начинание на Facebook отшумя, новините за интереса на Китай към блокчейн и криптовалутната индустрия се превърнаха в една от най-дискутираните теми в пространството.
Докато Китай постоянно акцентира върху това, че интересите им са към блокчейн, а не криптовалутите, най-новия закон за криптографията и предстоящото издаване на дигиталния юан предизвика много спекулации.
Изпълнителният директор на Binance, Чанпен ‘CZ’ Джао, наскоро се появи в интервю и изрази мислите си за този интерес на китайците към блокчейн. Докато няколко държави се страхуват от дигиталната валута на Китай и намеренията зад нейната употреба, CZ смята, че страната е с ясна позиция, тъй като възнамерява да ускори блокчейн технологията, като същевременно обучава хората за същото.
Въпреки това, CZ остава несигурен за това какво ще излезе от цялото това нещо, предполагайки, че то може да поеме по същия маршрут, както Китай с интернет.
Той добави, че е „освежаващо“ да видим президента на Китай, Си Дзинпин, да говори толкова публично за блокчейн технологиите. CZ обаче заяви, че Китай е про-блокчейн от 2015 година и никога не е била про-биткойн или про-крипто. И въпреки това, много от индустрията смятат, че Китай предизвика скок в цената на Биткойн. Адресирайки ефекта на съобщението върху цената на флагманската криптовалута, Джао заяви:
Kогато президентът на страната каже ‘добре, ние искаме да разработим блокчейн технология’, разбира се, това ще се разпространи много бързо, ще създаде еуфория, което води до ръст на цената на Биткойн.
CZ приключи темата, като заяви, че китайското правителство вероятно е разбрало, че скока не е това, което са искали да направят. Освен това CZ заяви, че Биткойн не е забранен в Китай, въпреки определени ограничения за търговия и издаване на ICO в страната.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.