Китайските регионални банки, които някога бяха жизненоважни за обработката на руските плащания, сега отхвърлят тези транзакции поради опасения от вторични санкции.
Това доведе до появата на алтернативни методи като криптовалути и бартер за поддържане на търговията между Русия и Китай.
Гладкото протичане на руско-китайската търговия сега е нарушено, тъй като китайските регионални банки спират транзакциите в юани от Русия. Тази промяна, за която съобщава “Izvestiya“, следва модела на отдръпване на банките поради опасения, че ще бъдат засегнати от вторични санкции. Екатерина Кизевич от Atvira потвърди, че нейната банка я е уведомила за спирането на плащанията през юли.
Руските компании проучват варианти като възможността да ползват клонове на руски банки в Китай, въпреки че това може да увеличи разходите с до 5%. Обмисля се и бартерна търговия, макар че тя не е осъществима за всички стоки.
Криптовалутите се очертават като ключово решение, като от юни насам руските производители на метали използват стабилни монети за транзакции с китайски доставчици. С влизането в сила на новите закони, регулиращи крипто плащанията, използването им за заобикаляне на традиционните финансови системи и потенциалните санкции може да стане по-разпространено.
Процесите по несъстоятелност на BlockFi и FTX са към своя край, като справянето на BlockFi със ситуацията беше похвалено заради прозрачността, докато FTX е изправена пред продължаващи предизвикателства.
Компанията за рисков капитал Dragonfly Capital се стреми да набере половин милиард доалра за четвъртия си крипто фонд, според доклад на Bloomberg от 17 септември.
Журналистката от Fox Business Елеонор Терет съобщи, че всички петима комисари на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) ще дадат показания пред Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите на САЩ следващия вторник.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) постигна споразумение с Prager Metis, одитора на вече фалиралата борса за деривати FTX.