Zhongzhi Enterprise Group, китайска компания със седалище в Пекин, наскоро съобщи на своите инвеститори, че има значително несъответствие между нейните пасиви и активи.
Дружеството оповести задължения в размер от $59 до $64 милиарда, докато активите му бяха отчетени на стойност $28 милиарда, което означава дефицит от поне $31 милиарда.
Този дисбаланс във финансовото състояние на компанията се дължи до голяма степен на сегмент от нейните операции – по-специално на нейното известно доверително дружество Zhongrong International Trust. По-рано през годината това дружество се сблъска с трудности при изпълнението на дълговите си задължения, което предизвика сериозна загриженост във финансовия сектор. Тези проблеми породиха опасения за потенциални по-широки последици, подобни на системна криза.
Последиците от финансовите затруднения на Zhongrong станаха очевидни чрез поредица от пропуснати плащания. Публично регистрирани дружества в континентален Китай, общо поне 16, съобщиха, че не са получили плащания на лихви или главници от продукти, управлявани от Zhongrong Trust. Кумулативното въздействие на тези неизпълнения възлиза на приблизително $144 милиона.
Zhongrong, подобно на много други подобни китайски тръстови компании, предоставяше финансова подкрепа предимно на различни субекти, включително строителни предприемачи. Към края на 2022 г. Zhongrong управляваше активи на стойност около $108 милиарда, допринасяйки за по-широката търст индустрия в Китай, която към 30 юни можеше да се похвали с активи под управление на стойност $3 трилиона, въз основа на официални данни.
За да смекчи предизвикателствата си, през септември Zhongrong Trust потърси помощ от структури като Citic Trust, дъщерно дружество на държавната Citic Group, и CCB Trust, собственост на China Construction Bank. Конкретните подробности за естеството на тази сделка обаче останаха неясни, като от тръстовото дружество уточниха, че това не е спасителна помощ.
В неотдавнашно съобщение Zhongzhi призна, че активите ѝ се състоят предимно от неликвидни дългови и капиталови инвестиции, които представляват предизвикателство за бърза ликвидация и предлагат ниска възстановителна стойност. Вследствие на това групата призна, че се намира в състояние на тежка неплатежоспособност, признавайки значителните рискове по отношение на своята приемственост.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.