Китай въведе нови регулации, насочени към ограничаване на финансовите дейности, свързани с криптовалутите, като изисква от банките да наблюдават и докладват транзакции, свързани с трансграничен хазарт, нелегално банкиране и незаконна търговия с дигитални активи.
Тези мерки, които включват проследяване на източниците на финансиране и моделите на транзакции на физическите лица, имат за цел да ограничат достъпа до криптовалутите.
Правните експерти отбелязват, че новите правила допълнително ограничават употребата на крипто, като класифицират покупките от юани в криптовалути като потенциални трансгранични нарушения.
Това надгражда забраната на Китай от 2019 г. за крипто транзакции, обоснована с опасения относно финансовия риск и въздействието върху околната среда.
Въпреки анти-крипто позицията си, страната притежава приблизително 194,000 BTC на стойност над $18 милиарда, придобити предимно чрез конфискации на активи.
Бившият главен изпълнителен директор на Binance Чанпен Джао спекулира, че Китай в крайна сметка може да възприеме стратегия за Биткойн резерв, отбелязвайки способността на страната да извършва бързи промени в политиката.
Засега обаче Китай остава твърдо против търговията и собствеността върху криптовалутите.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.