Китай въведе нови регулации, насочени към ограничаване на финансовите дейности, свързани с криптовалутите, като изисква от банките да наблюдават и докладват транзакции, свързани с трансграничен хазарт, нелегално банкиране и незаконна търговия с дигитални активи.
Тези мерки, които включват проследяване на източниците на финансиране и моделите на транзакции на физическите лица, имат за цел да ограничат достъпа до криптовалутите.
Правните експерти отбелязват, че новите правила допълнително ограничават употребата на крипто, като класифицират покупките от юани в криптовалути като потенциални трансгранични нарушения.
Това надгражда забраната на Китай от 2019 г. за крипто транзакции, обоснована с опасения относно финансовия риск и въздействието върху околната среда.
Въпреки анти-крипто позицията си, страната притежава приблизително 194,000 BTC на стойност над $18 милиарда, придобити предимно чрез конфискации на активи.
Бившият главен изпълнителен директор на Binance Чанпен Джао спекулира, че Китай в крайна сметка може да възприеме стратегия за Биткойн резерв, отбелязвайки способността на страната да извършва бързи промени в политиката.
Засега обаче Китай остава твърдо против търговията и собствеността върху криптовалутите.
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.
Южна Корея напредва с плановете си за усъвършенстване на нормативната уредба за криптовалутите, като възнамерява да приложи следващия етап от рамката си до края на 2025 г.
Регулаторните органи в Ню Йорк и Обединеното кралство обединяват усилията си, за да се справят с глобалния надзор на криптовалутите.
Бившият тайландски министър-председател Таксин Шинаватра призова Тайланд да приеме стабилните монети и да легализира онлайн хазарта.