Наскоро Китайската централна банка стартира мащабен пакет от парични стимули за стимулиране на забавящата се икономика, което показва нарастващата загриженост на правителството за спадащия растеж и доверието на инвеститорите.
Управителят на Китайската народна банка (PBOC) Пан Гуншън намали основните краткосрочни лихвени проценти и понижи нормата на задължителните резерви (RRR) за банките до най-ниското ѝ равнище от 2018 г. насам. Интересното е, че за първи път от 2015 г. насам двете мерки се въвеждат в един и същи ден. Тези стъпки, наред с други мерки, имат за цел да подкрепят сектора на недвижимите имоти чрез намаляване на разходите за ипотечни кредити и облекчаване на правилата за покупка на второ жилище.
Пан обяви допълнителна ликвидна подкрепа в размер на поне 800 милиарда юана ($113 милиарда) за китайския фондов пазар, наред с плановете за създаване на фонд за стабилизиране на пазара.
Въпреки някои скептични мнения тези мерки могат да помогнат на Китай да постигне целта си за 5% растеж за годината, въпреки че остават опасенията за дългосрочните икономически предизвикателства, включително дефлационните рискове и затрудненията на пазара на недвижими имоти.
Някои анализатори обаче твърдят, че за устойчив растеж са необходими по-агресивни мерки за стимулиране на потребителското търсене. Пакетът от стимули, макар и значителен, се разглежда от някои експерти като недостатъчен за съживяване на пазара на недвижими имоти и за решаване на основните икономически проблеми. Очаква се въздействието на тази промяна в политиката да стимулира растежа през следващите години, но много ще зависи от координацията на фискалната политика на правителството и от евентуални по-нататъшни действия.
Този ход на Китай е сигнал за решимостта му да стабилизира икономиката, макар че дългосрочната ефективност на политиките остава несигурна.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.
Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.