Наскоро Китайската централна банка стартира мащабен пакет от парични стимули за стимулиране на забавящата се икономика, което показва нарастващата загриженост на правителството за спадащия растеж и доверието на инвеститорите.
Управителят на Китайската народна банка (PBOC) Пан Гуншън намали основните краткосрочни лихвени проценти и понижи нормата на задължителните резерви (RRR) за банките до най-ниското ѝ равнище от 2018 г. насам. Интересното е, че за първи път от 2015 г. насам двете мерки се въвеждат в един и същи ден. Тези стъпки, наред с други мерки, имат за цел да подкрепят сектора на недвижимите имоти чрез намаляване на разходите за ипотечни кредити и облекчаване на правилата за покупка на второ жилище.
Пан обяви допълнителна ликвидна подкрепа в размер на поне 800 милиарда юана ($113 милиарда) за китайския фондов пазар, наред с плановете за създаване на фонд за стабилизиране на пазара.
Въпреки някои скептични мнения тези мерки могат да помогнат на Китай да постигне целта си за 5% растеж за годината, въпреки че остават опасенията за дългосрочните икономически предизвикателства, включително дефлационните рискове и затрудненията на пазара на недвижими имоти.
Някои анализатори обаче твърдят, че за устойчив растеж са необходими по-агресивни мерки за стимулиране на потребителското търсене. Пакетът от стимули, макар и значителен, се разглежда от някои експерти като недостатъчен за съживяване на пазара на недвижими имоти и за решаване на основните икономически проблеми. Очаква се въздействието на тази промяна в политиката да стимулира растежа през следващите години, но много ще зависи от координацията на фискалната политика на правителството и от евентуални по-нататъшни действия.
Този ход на Китай е сигнал за решимостта му да стабилизира икономиката, макар че дългосрочната ефективност на политиките остава несигурна.
Криптовалутите продължават да набират популярност, особено сред по-младите инвеститори.
В резултат на скорошен пробив в системите на Fidelity Investments са били компрометирани личните данни на над 77,000 клиенти, стана ясно от подадена на 9 октомври жалба до главния прокурор на щата Мейн.
OKX, една от най-големите крипто борси в световен мащаб, навлиза ударно в региона на Близкия изток и Северна Африка (MENA).
Данните за индекса на производствените цени в САЩ показват по-висока от очакваното инфлация, което поражда опасения за нейното въздействие.