Китай засили репресиите си срещу криптовалутите, като сега класифицира крипто транзакциите като пране на пари съгласно ново правно тълкуване.
Това е една от най-строгите мерки, предприети от страната срещу дигиталните активи.
Върховният народен съд и Върховната народна прокуратура издадоха нови насоки, насочени срещу различни форми на пране на пари, включително и криптовалутите. Тези нови правила установяват ясни правни последици за лицата, които използват дигитални валути, за да прикриват незаконни средства.
Съгласно актуализираните разпоредби всеки, който участва в употребата на криптовалути за прикриване на произхода на незаконни средства, ще бъде подложен на строги санкции. В насоките ясно се посочва, че твърдението за невежество няма да се приема като защита. Съдилищата ще оценяват познанията и боравенето със средствата въз основа на подробностите за транзакциите и цялостния контекст на дейностите.
Установени са значителни граници, като за особено тежки се смятат транзакциите, включващи пране на средства в размер на над 5 милиона китайски юана (RMB). Липсата на съдействие или причиняването на големи финансови вреди ще доведе до солидни глоби и възможно лишаване от свобода.
Насоките обхващат и различни методи за пране на пари чрез криптовалути, включително използването ѝ в заложни къщи, рискови инвестиции или укриване на средства в търговски обекти. Както физическите лица, така и организациите, които бъдат признати за виновни за такива дейности, ще бъдат изправени пред значителни глоби и правни последици.
За тези, които се разкрият и помогнат за възстановяване на изпрани средства, може да има възможност за намаляване на присъдата, при условие че престъплението се счита за маловажно. Осъдителните присъди водят до големи финансови санкции, вариращи от 10,000 RMB до 200,000 RMB, с възможност за продължително лишаване от свобода.
Coinbase постигна частична победа в правната си битка срещу Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), като потенциално получи достъп до важни документи, свързани с класифицирането на токените като ценни книжа от страна на агенцията.
Органът за финансов надзор на Обединеното кралство (FCA) регистрира само четири от 35-те компании, които кандидатстваха за крипто лицензиране през годината, приключваща на 31 март 2024 г., което означава, че на 87% е било отказано.
Джейк Червински, главен юрист във VariantFund, предположи, че в края на септември може да станем свидетели на засилени регулаторни действия в сектора на криптовалутите.
Службата за финансов надзор (FSS) на Южна Корея възнамерява да предприеме мерки срещу борсите за дигитални активи, фокусирайки се върху разкриването на незаконни или подозрителни дейности.