По време на Лунната нова година в Китай бяха раздадени милиони долари от дигиталната валута на централна банка (CBDC) на страната, e-CNY (дигитален юан), за да се стимулира разпространението ѝ.
Според информацията през празничния период в цялата страна са стартирали около 200 дейности, свързани с e-CNY, които имат за цел да стимулират разпространението и използването на дигиталната валута.
В няколко града са раздадени e-CNY на стойност над 180 милиона юана ($26.5 милиона) в програми като субсидии и купони за потребление.
Например на 16 януари Ханджоу е издал на всеки жител ваучер за e-CNY на стойност 80 юана, което е около $12, а общата стойност на раздаването е струвало на града около 4 милиона юана или $590,000.
Също така местното управление на Шънджън е раздало CBDC на стойност 100 милиона юана, което се равнява на около $14.7 милиона, за субсидиране на кетъринг индустрията в града.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Предстои голям обрат, твърди анализатор
През последните няколко месеца правителството предприе и други начинания, за да стимулира използването на дигиталния юан.
На 1 февруари висши представители на управляващата партия в град Суджоу определиха цел за изпълнение до края на 2023 г., а именно в града да бъдат извършени транзакции с е-CNY на стойност 2 трилиона юана, което е около $300 милиарда.
Освен това в стремежа си да привлече нови потребители през януари приложението за електронни парични преводи на e-CNY въведе актуализация, която позволява на потребителите да извършват безконтактни плащания с телефони с операционната система Android – дори ако устройството им е без интернет или захранване.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.