Китай е изправен пред икономически предизвикателства, свързани със забавянето на растежа, спукването на балона на пазара на недвижими имоти и нарастващата безработица.
Макар мнозина да смятат, че тези трудности са част от цикличен модел, който страните изпитват, има и друга гледна точка, която предполага по-дълбока криза за Китай. Тази гледна точка вижда края на китайското икономическо чудо, белязано от слабост на валутата, спад на цените и финансово напрежение в жилищния сектор.
Тази криза потенциално може да наложи икономически реформи, които биха могли да влязат в противоречие с настоящия твърд политически контрол под ръководството на управляващата комунистическа партия, оглавявана от Си Дзинпин. Някои дори правят паралел с разпадането на Съветския съюз, въпреки че това сравнение е ограничено поради по-голямата икономика и глобалната интеграция на Китай.
Китай е значителен двигател на световния растеж, като през последното десетилетие е допринесъл за 41% от световния растеж, докато САЩ са допринесли за 22%, а еврозоната – за 9%. Въпреки това темпът на растеж на Китай намаля наполовина от предишните 8-9 % и може да продължи да намалява. Прогнозите се различават, като някои икономисти оценяват тенденцията на растеж на около 2% до края на десетилетието.
Пекин се стреми към по-бавен, но по-балансиран и устойчив растеж, като дава приоритет на икономическата стабилност пред незабавните мерки за стимулиране. Китайският модел на контролирана икономическа свобода и политическа репресия работи от края на 70-те години на миналия век и привържениците му твърдят, че той може да продължи с корекции.
В сравнение със Съветския съюз китайските лидери се поучиха от грешките, които допуснаха, като наблегнаха твърде много на отвореността (гласност) и недостатъчно на икономическото преструктуриране.
Преди това Китай даваше приоритет на икономическия растеж пред демократичното развитие и този подход показа успех. Данните обаче сочат, че икономическите предизвикателства продължават да съществуват от средата на 2010 г., дори преди Ковид пандемията.
Източник: TheGuardian
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.