Китай успешно екстрадира от Тайланд заподозрян, идентифициран като Джан, който е обвинен в организирането на пирамидална крипто схема на стойност $14 милиарда.
Това е първият случай на екстрадиране на заподозрян за финансови престъпления по силата на договора между Китай и Тайланд, който е в сила от 1999 г.
Според Министерството на обществената сигурност на Китай властите и на двете страни са си сътрудничили при екстрадирането в рамките на специализирана оперативна група, наречена “Hunting Fox“. Джан бе екстрадиран в Китай в сряда.
Предполагаемата схема, известна като “MBI Group“, е започнала през 2012 г. Съобщава се, че Джан е примамвал инвеститори да плащат такси в размер от 700 юана ($98) до 245,000 юана ($34,300) в замяна на членство в крипто мрежата. Съобщава се, че схемата е привлякла над 10 милиона членове и е включвала над 100 милиарда юана ($14 милиарда).
През ноември 2020 г. полицията в Чунцин започна разследване на Джан. През март 2021 г. китайският клон на Интерпол издава червено известие за ареста му. През юли 2022 г. той е задържан в Тайланд, а през май тази година тайландски съд одобри екстрадирането му в Китай.
Въпреки че през 2021 г. Китай забрани крипто търговията, много инвеститори продължиха да търсят начини за заобикаляне на забраната. През май китайските власти разбиха подземна банка, използваща стабилната монета USDT за обмен на чуждестранна валута, включваща транзакции на обща стойност най-малко 13.8 милиарда юана ($1.9 милиарда).
Освен това висшите правни органи на Китай неотдавна класифицираха използването на криптовалути за незаконни трансфери на средства като форма на пране на пари, което улеснява правоприлагащите органи да се справят с крипто престъпления.
McAfee е открила нов зловреден софтуер за Android, наречен SpyAgent, който може да краде частни ключове, съхранявани в скрийншоти и снимки на смартфоните.
Подкрепата на известни личности може да повлияе на успеха на даден крипто проект, но не гарантира неговата легитимност.
Властите в провинция Анхуей, Китай, наскоро разбиха голяма престъпна организация, която е използвала платформи за криптовалути за пране на значителни финансови средства.
Scam Sniffer съобщи за неотдавнашен случай, при който човек е загубил $1 милион в криптовалути, като по погрешка е копирал фалшив адрес от историята на транзакциите си.