Американският долар е изправен пред все по-големи предизвикателства, тъй като много държави полагат все по-големи усилия да се откажат от неговото господство.
По-специално, Китай, който е виден член на БРИКС, засилва икономическите си връзки с ASEAN – група, която развива многополюсна валутна стратегия.
Стратегическото отдалечаване на Китай от долара става все по-ясно изразено. В неотдавнашни доклади на McKinsey & Company се подчертава как търговските отношения на Китай с АСЕАН са се задълбочили значително.
През 2023 г. на АСЕАН се падат 15% от общата търговия на Китай, в сравнение с 10% през 2010 г., а на Китай – 20% от търговията на АСЕАН, което е увеличение от 12% през същия период. Тази растяща икономическа взаимозависимост е допълнително подкрепена от Регионалното всеобхватно икономическо партньорство – най-голямото в света споразумение за свободна търговия, обхващащо 15 икономики от Азиатско-тихоокеанския регион.
В доклада се отбеляза и значителен ръст на търговията между азиатските икономики, като годишната търговия на АСЕАН се е увеличила с 6%, на Китай и Индия – със 7%, а на Виетнам – с 8%. Този ръст подчертава променящия се икономически пейзаж в региона.
Китай и АСЕАН се превърнаха в ключови международни партньори, а АСЕАН служи като мост между Китай и САЩ. Търговията между Китай и САЩ е намаляла между 2017 г. и 2023 г., докато вносът на АСЕАН от Китай и износът за САЩ са се увеличили. Забележително е, че вносът на Виетнам от Китай се удвои, а износът му за САЩ нарасна значително.
Съюзът БРИКС и стремежът на АСЕАН към дедоларизация се засилват. Тъй като все повече държави се присъединяват към БРИКС, а АСЕАН насърчава използването на местни валути, господстващото положение на щатския долар е все по-застрашено. Ако тези тенденции се запазят, американският долар може да се изправи пред сериозни предизвикателства, свързани със статута му на основна резервна валута в света.
Процесите по несъстоятелност на BlockFi и FTX са към своя край, като справянето на BlockFi със ситуацията беше похвалено заради прозрачността, докато FTX е изправена пред продължаващи предизвикателства.
Компанията за рисков капитал Dragonfly Capital се стреми да набере половин милиард доалра за четвъртия си крипто фонд, според доклад на Bloomberg от 17 септември.
Журналистката от Fox Business Елеонор Терет съобщи, че всички петима комисари на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) ще дадат показания пред Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите на САЩ следващия вторник.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) постигна споразумение с Prager Metis, одитора на вече фалиралата борса за деривати FTX.