Начало » Други » Китай агресивно изкупува злато – централните банки намаляват доларовите си резерви

Китай агресивно изкупува злато – централните банки намаляват доларовите си резерви

02.11.2023 6:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Китай агресивно изкупува злато – централните банки намаляват доларовите си резерви

Централните банки по света, начело с Китай, активно увеличават златните си резерви, за да се диверсифицират от щатския долар и да извършват търговия в местни валути.

Световният съвет по златото отчита забележимо съживяване на търсенето от страна на централните банки, като очакванията са, че общият обем за тази година може да се доближи или да надхвърли предишния рекорд. През 2023 г. централните банки са придобили 800 метрични тона злато, което е с 14% повече от миналата година, като само на Китай се падат 181 тона, притежавайки общо 2,192 тона.

Този скок в придобиванията на злато е особено изразен през третото тримесечие, което го прави най-силния период на покупки на злато през 2023 г. Тази тенденция се дължи на желанието на централните банки да намалят зависимостта си от щатския долар, подсилено от по-широкото глобално отдалечаване от зелените пари. Отдръпването от долара набра скорост, след като САЩ наложиха санкции на Русия, което накара много държави да потърсят алтернативи.

Китай е виден привърженик на дедоларизацията, като наред с намаляването на притежаваните от него американски държавни ценни книжа участва във валутни суапове и споразумения без долари с други държави.

Отвъд геополитическите стратегии привлекателността на златото се крие в статута му на сигурен актив, осигуряващ хедж срещу инфлация и обезценяване на валутата по време на несигурност като рецесии или конфликти.

Вътрешноикономическите предизвикателства, включително забавянето на икономиката, също подхранват устрема на Китай към златото. Освен това глобалната инфлация отслаби много валути, което допълнително стимулира търсенето на благородния метал. Неотдавнашните конфликти в Близкия изток повишиха цените на златото с 10% за малко повече от две седмици, като временно надхвърлиха $2,000 за тройунция, отбелязвайки най-високото ниво от средата на май.

Този скок в придобиването на злато отразява съгласуваните усилия на централните банки по света да предпазят икономиките си от валутна нестабилност и икономическа несигурност.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Чанпен Джао загатна за нова инициатива свързана с BNB

Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.

07.07.2025 7:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Седмичен обзор: Ключови промени и важни събития в крипто екосистемата

Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.

06.07.2025 18:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС рискува да изостане в областта на дигиталното финансиране – ето защо

Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.

06.07.2025 14:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.