Неотдавнашно разследване на платформата за блокчейн анализи Bubblemaps откри значителен кит Shiba Inu (SHIB), който държи дял в популярната криптовалута на стойност $2.5 милиарда.
Този субект, който държи около 10% от общото предлагане на SHIB, оперира на приблизително 150 отделни адреса. Откритието породи интриги относно самоличността на кита и неговия произход.
Shiba Inu, която стартира на 31 юли 2020 г., започна като проект за справедливо стартиране, предоставяйки равен достъп на всеки, който желае да участва. Първоначално портфейлът на внедрителя (0xb8f2) контролираше половината от общото предлагане. Към края на 2020 г. обаче се появи друг голям притежател под адрес „0x1406“, който придоби зашеметяващите 103 трилиона токена SHIB – приблизително 10% от общото предлагане – на ниската цена от 38 ETH (около $10,000 по това време).
Благодарение на експлозивното нарастване на стойността на SHIB тази първоначална инвестиция вече е нараснала с 25 милиона процента, достигайки текуща оценка от $2.5 милиарда.
Дейността на кита показва изключително стратегически подход към управлението на активите. Когато стойността на SHIB скочи до $5 милиарда, „0x1406“ консолидира притежанията си в един адрес, преди да ги диверсифицира в 14 отделни портфейла през ноември 2021 г. До 2024 г. тези авоари бяха разпределени в около 150 адреса – ход, който вероятно цели да намали риска и да запази поверителността. Въпреки че тези транзакции са видими чрез усъвършенствани инструменти за проследяване на блокчейн, те остават скрити за конвенционалните платформи.
Сложното управление на този портфейл и неговите дългосрочни авоари доведоха до спекулации, че „0x1406“ може да е мистериозният Ryoshi, анонимният създател на Shiba Inu. През 2021 г. Ryoshi се оттегли от публичното пространство, възприемайки стратегия, напомняща на неуловимия основател на Биткойн, Сатоши Накамото, което допълнително подхранва тези теории.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.