Никсън Омонди, ръководител на данъчния отдел за дигитална икономика в Кенийския орган за приходите (KRA), обяви плановете си за система за събиране на данъци в реално време, интегрирана с крипто борсите.
Целта на тази инициатива е да се разшири данъчната основа на Кения, като се използва крипто секторът, в който през 2022 г. са регистрирани транзакции на стойност приблизително $18.6 милиарда.
От септември 2023 г. съгласно Закона за финансите от 2023 г. е въведен данък от 3% върху крипто приходите, който се прилага за всички дигитални активи, включително NFT-тата. Макар че някои борси спазват изискванията, все още се договарят спецификите за превеждането на данъка.
KRA работи за установяване на процедури за подаване на декларации и превеждане на тези данъци, като за неспазването им са предвидени санкции, включващи 5% глоба и 1% месечна лихва върху неплатените суми.
Омонди заяви, че мерките по правоприлагане могат да ограничат достъпа до кенийския пазар на борсите, които не спазват изискванията, и че KRA може да си сътрудничи с международни партньори за подобряване на спазването на данъчното законодателство.
В предстоящия финансов закон не се въвеждат нови данъчни разпоредби върху дигиталните активи, но се предлага отмяна на санкциите върху неплатените данъци.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.