Президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев предложи изграждането на ядрена електроцентрала, за да поддържа растежа на индустрията за добив на криптовалути на фона на енергийната криза, пред която е изправена страната.
Ядрената алтернатива за снабдяване на енергийната система на страната е доста непопулярна сред гражданите. Въпреки това президентът Касим-Жомарт настоява, че предложението има за цел „да увеличи приноса на националната финансова система за икономическото развитие и благосъстоянието на гражданите.“
След репресиите на Китай срещу добива на криптовалута, Казахстан се превърна в популярно място за миграция на китайските копачи. Липсата на държавна намеса в сектора и ниските енергийни разходи направиха страната обещаваща дестинация.
Съобщава се, че Казахстан са втори по глобален контрол върху енергията за добив на Биткойн (BTC), след САЩ, с 21.9% дял от глобалния хашрейт според данните на ‘Cambridge Center for Alternative Finance Index‘.
Това не е първият път, в който Токаев предлага да се построи атомна електроцентрала. През 2019 г. той разговаря с руския президент Владимир Путин, който предложи технологична помощ и обучение.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Транзакциите на Solana са по-малко енергоемки от тези на Биткойн
Както споменахме, това предложение не беше добре прието от гражданите на Казахстан, които се страхуват от последиците за околната среда, разходите, енергийната зависимост от Русия и миналото на страната на тестване на съветско атомно оръжие.
Реакцията на гражданите беше достатъчно силна, за да остави идеята настрана, досега. Токаев предполага, че това е нещо, което трябва да направят и няма друг начин. Ситуацията с енергетиката все още не е най-лошата, но Министерството на енергетиката обяви, че страната ще купува руски ток за зимата.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.