Президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев предложи изграждането на ядрена електроцентрала, за да поддържа растежа на индустрията за добив на криптовалути на фона на енергийната криза, пред която е изправена страната.
Ядрената алтернатива за снабдяване на енергийната система на страната е доста непопулярна сред гражданите. Въпреки това президентът Касим-Жомарт настоява, че предложението има за цел „да увеличи приноса на националната финансова система за икономическото развитие и благосъстоянието на гражданите.“
След репресиите на Китай срещу добива на криптовалута, Казахстан се превърна в популярно място за миграция на китайските копачи. Липсата на държавна намеса в сектора и ниските енергийни разходи направиха страната обещаваща дестинация.
Съобщава се, че Казахстан са втори по глобален контрол върху енергията за добив на Биткойн (BTC), след САЩ, с 21.9% дял от глобалния хашрейт според данните на ‘Cambridge Center for Alternative Finance Index‘.
Това не е първият път, в който Токаев предлага да се построи атомна електроцентрала. През 2019 г. той разговаря с руския президент Владимир Путин, който предложи технологична помощ и обучение.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Транзакциите на Solana са по-малко енергоемки от тези на Биткойн
Както споменахме, това предложение не беше добре прието от гражданите на Казахстан, които се страхуват от последиците за околната среда, разходите, енергийната зависимост от Русия и миналото на страната на тестване на съветско атомно оръжие.
Реакцията на гражданите беше достатъчно силна, за да остави идеята настрана, досега. Токаев предполага, че това е нещо, което трябва да направят и няма друг начин. Ситуацията с енергетиката все още не е най-лошата, но Министерството на енергетиката обяви, че страната ще купува руски ток за зимата.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.