Неотдавнашният спад на цената на BTC последва историческия му връх от над $93,000 по-рано тази седмица, като за спада допринесоха множество фактори.
Неотдавнашните данни за инфлацията в САЩ, включително повишението с 2.6% на индекса на потребителските цени (CPI) и с 2.4% на индекса на цените на производител (PPI), изплашиха инвеститорите. Тези данни породиха опасения, че Федералният резерв може да възприеме по-ястребов подход, което натежа върху пазарните нагласи.
Освен това миньорите на Биткойн разпродадоха големи количества BTC, включително 2,000 монети от портфейл от 2010 г., а 25,000 BTC наскоро бяха преместени на борсите, което засили натиска на мечките.
Американските спот Биткойн ETF-и отбелязаха отлив от $400.7 милиона на 14 ноември, като спря серията от притоци и сигнализира за намален инвеститорски интерес. Междувременно големите притежатели на Биткойн се изтеглят, като един кит продаде 4,060 BTC за няколко дни, подхранвайки допълнително опасенията за спад на цените.
Въпреки отдръпването, анализаторите остават оптимисти за дългосрочния потенциал на Биткойн, като отбелязват, че краткосрочните корекции са често срещани при бичи периоди. Много от тях виждат в сегашния спад възможност за инвеститорите да купуват на по-ниски цени преди потенциалното възстановяване на цените.
Европейският банков гигант UniCredit се готви да предложи на своите професионални клиенти нов инвестиционен продукт, свързан с ВТС ETF (IBIT) на BlackRock, според доклад на Bloomberg.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Според изпълнителния директор Майкъл Сейлър, гигантът в Биткойн сферата Strategy е добавил още 4,980 BTC към резервите си с покупка на стойност приблизително $531.9 милиона.