Очакванията около икономиката на САЩ нарастват, тъй като Федералният резерв се готви да обяви последните си корекции на лихвените проценти.
Това предстоящо решение може да окаже значително влияние върху стойностите на щатския долар, златото и другите благородни метали, като същевременно оформи траекторията на инфлационния натиск, надвиснал над икономиката.
Въпреки това забавянето на обявяването от страна на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл вече предизвика вълнообразен ефект на очакване и спекулации. Инвеститорите вече се насочват към златото като средство за защита на инвестициите си, което води до спад в стойността на щатския долар. Тази тенденция може да продължи да се задълбочава, ако не бъдат предприети мерки за ограничаване на потенциалния икономически спад.
С разпространението на новини за потенциалното намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв през 2024 г. инвеститорите все повече се насочват към по-стабилни активи, водени от опасенията, често свързани с намаляването на лихвените проценти.
Решението на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) относно корекциите на лихвените проценти е на път да окаже въздействие върху различни сектори на икономиката на САЩ.
Намаляването на лихвените проценти би могло да улесни засилената кредитна дейност на банките, потенциално да подхрани инфлацията и да предизвика предизвикателства за пазарите и жилищния сектор.
Следователно привлекателността на златото като надеждно средство за съхранение на стойност може да нарасне, което ще се отрази на възвръщаемостта на спестяванията и инвестиционните портфейли.
И обратното, ако Федералният резерв се обяви против намаляване на лихвените проценти, това може да доведе до различен набор от икономически предизвикателства. Решението за запазване на настоящите лихвени проценти може да забави дейността на банките и предприятията по отпускане и вземане на заеми, като попречи на усилията за стимулиране на икономическия растеж. Същевременно то би могло да подкрепи стойността на щатския долар спрямо други валути и да засили доходността на облигациите в условията на пазарна несигурност.
Прогнозите сочат, че неуспехът да се осъществи понижение на лихвените проценти може да доведе до значително увеличение на годишните лихвени плащания за правителството на САЩ, което да доведе до значително натоварване на икономиката.
И при двата сценария решенията на Федералния резерв по отношение на лихвените проценти имат дълбоки последици за икономическия пейзаж на Съединените щати.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.