Биткойн е една от най-ценните криптовалути и тази с най-голяма пазарна капитализация.
Дигиталният актив отчасти дължи тази стойност на своето ограничено и предсказуемо предлагане, което ще доведе до добиване на всички 21 милиона BTC до 2140 г. Това повдига въпроса какво се случва, след като всички BTC бъдат добити.
Всеки добиван блок освобождава фиксирано количество BTC. При стартирането сумата беше фиксирана на 50 BTC. Алгоритъмът обаче беше настроен да намалява наполовина тази сума след всеки 210,000 блока, приблизително на всеки четири години. В момента наградата за блок е 6.25 BTC.
Фиксираното предлагане и предвидимостта на Биткойн го правят надежден дефлационен актив. Наградата от добиването на блокове на Биткойн дълго време стимулира копачите да продължат да купуват скъпо оборудване за копаене, за да добиват все повече от флагманската криптовалута.
Когато максималното предлагане бъде достигнато през 2140, няма да има повече BTC, които да се дават като блокови награди. В този момент единственият стимул за копаене на Биткойн блокове ще бъдат таксите за транзакции, получени от всяка транзакция в блока. Това обаче повдига въпроса дали това би било достатъчен стимул, като се има предвид ролята на миньорите, за да се гарантира, че мрежата не е компрометирана.
За да бъде Биткойн мрежата сигурна, трябва да се поддържа определено ниво на „хеш“ или мощност за копаене. Софтуерният инженер Джон Кантрел изрази оптимизъм, че предвидената висока стойност на актива ще направи тези такси достатъчни за поддържане на хеширащата мощност.
Тези такси все още ще съществуват през 2140 г. и в зависимост от цената на Биткойн (BTC) дотогава те ще бъдат достатъчни, за да поддържат определено количество хешираща мощност.
Кантрел, който редовно използва своя профил в Twitter, за да обучава хората за Биткойн, разкри, че генерираната хешираща мощност от машините за копаене на Биткойн е свързана с приходите, получени от добив на BTC блоковете. Той добави, че колкото повече пари правят миньорите, толкова повече са готови да похарчат за оборудване за добив.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Intel ще разкрие иновативен чип за добив на Биткойн
Джон изрази вярата си, че Биткойн блоковете ще продължат да се копаят дори след достигане на лимита за предлагане и че хеширащата мощност ще бъде достатъчна.
Блоковете ще продължат да се копаят на всеки 10 минути и миньорите на тези блокове ще бъдат възнаградени с таксите за транзакциите. Въпросът е колко ще бъде хеширащата мощност и колко ще бъде разпределена? Оптимист съм, че ще има достатъчно.
Важно е да се отбележи, че 90% от всички BTC, които някога ще бъдат в обращение, вече са добити след 12 години от стартирането на криптовалутата. Въпреки това, поради графика, ще са необходими още 118 години, за да се добие оставащото количество.
Крупен крипто инвеститор разбуни пазара на деривати, като отвори една от най-големите лонг позиции, наблюдавани досега в децентрализираните борси.
Биткойн достигна нов рекорд, преминавайки границата от $109,000, след силен възходящ поход.
С цена на Биткойн близо до рекордно високи нива, смелата стратегия на Strategy дава изумителни резултати.
Инерцията в пространството на дигиталните активи се натрупва, тъй като Биткойн се доближава до предишния си връх близо до $109,000, което подновява спекулациите дали предстои по-широк скок за алткойните.