С очакваното идване на благоприятна за крипто сектора администрация под ръководството на Доналд Тръмп, Конгресът на САЩ вероятно ще даде приоритет на законодателството, свързано с криптовалутите през 2025 г.
Ключовите области, върху които ще се съсредоточи вниманието, може да включват стабилни монети и Закона FIT21. Няколко важни законопроекта в областта на криптовалутите могат потенциално да се придвижат напред през този период.
Този закон има за цел да създаде по-прозрачна регулаторна рамка за дигиталните активи, като изясни дали те следва да бъдат класифицирани като ценни книжа или стоки. След като вече беше приет от Камарата на представителите, законопроектът ще упълномощи CFTC да наблюдава крипто пазарите, особено дигиталните стоки като Биткойн. Напредъкът му в Сената обаче остава несигурен, въпреки че в последните обсъждания се забелязва двупартиен интерес.
Законодателите обсъждат надзора на стабилните монети, а в момента се разглеждат предложения като Закона за яснота на платежните стабилни монети (Clarity for Payment Stablecoins Act). Целта е да се установят ясни насоки и защита на потребителите за стабилните монети. Това усилие може да бъде интегрирано в по-големи финансови законопроекти или да бъде въведено като самостоятелно законодателство, като се съсредоточи върху стандартите за емитентите и се гарантира, че стабилните монети са правилно обезпечени.
Този законопроект ще засегне области като попечителството и интегрирането на дигиталните активи в съществуващите финансови системи. Спекулациите сочат, че той може да бъде приет в началото на 2025 г., сигнализирайки за движение към изграждане на инфраструктура за подкрепа на криптовалутите в рамките на традиционните финанси.
Законодателите, включително републиканецът Френч Хил, подчертаха значението на ясни регулации за дигиталните активи през предстоящата сесия на Конгреса. Предложените мерки може да обхванат теми като данъчно облагане, борба с прането на пари (AML) и спазване на принципа „опознай своя клиент“ (KYC), оформяйки бъдещия регулаторен пейзаж за криптовалутите.
Комбинацията от двупартийна подкрепа и подкрепа от страна на бъдещата администрация предполага, че 2025 г. може да се окаже ключова година за законодателството в областта на криптовалутите. Спецификата на тези инициативи обаче ще зависи от фактори като политически преговори, принос от регулаторните органи и обществено мнение.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.