На фона на Джаксън Хоул, Уайоминг, финансовите пазари са в навечерието на годишния симпозиум на Федералния резерв. Основният фокус остава насочен към траекторията на инфлацията и нейното сложно взаимодействие с лихвените проценти.
Твърди се, че подходът на Пауъл е преминал от категорична решителност към по-нюансирана позиция. Демонстрираният през миналата година непоколебим ангажимент за постигане на целта за инфлация от 2% е претърпял трансформация. Сега Пауъл излиза на сцената с убеждението, че овладяването на инфлацията не трябва непременно да доведе до значителна загуба на работни места.
Джулиан Бригдън, експерт, свързан с Macro Intelligence 2, предостави проницателна гледна точка за потенциалната стратегия на Федералния резерв. Предполага се, че речта на Пауъл няма да въведе изцяло нови елементи, а по-скоро ще затвърди предпазливата стратегия на централната банка.
Очакван подход на Фед в Джаксън Хоул, акцентиращ върху „по-високо за по-дълго време“
Според Джулиан Бригдън от Macro Intelligence 2 е малко вероятно речта на председателя на Фед Пауъл в Джаксън Хоул да не разкрие нови измерения в перспективите за паричната политика на САЩ. „Те ще продължат да запазват действията си, тъй като не искат да изчерпват възможностите си преждевременно…“
Бригдън предположи, че Федералният резерв ще се въздържа от понижаване на лихвените проценти, за да поддържа преобладаващите финансови условия. Деликатното изкуство се състои в това да се поддържа атмосфера на напрежение около потенциалните повишения на лихвите, като намеренията на Фед се съгласуват с представата на пазара за по-„продължителен“ период.
Според мнозина решаващият въпрос се върти около това дали спадът на инфлацията оправдава по-предпазлив или по-настъпателен подход към лихвените проценти.
Променената перспектива на Пауъл признава възможността за овладяване на инфлацията, без това да доведе до мащабна загуба на работни места. Тази промяна в позицията отразява по-сложното разбиране на сложния танц между инфлацията, заетостта и лихвените проценти.
Думите на Пауъл влизат в центъра на вниманието със симпозиума, формирайки очаквания за бъдещите действия на Федералния резерв. Драмата на фискалната политика продължава своето завладяващо представление. Докато финансовите заинтересовани страни с нетърпение очакват изтънчените прозрения на Пауъл, по-широкият пазар предвижда стратегия, която умело се ориентира в сложните аспекти на инфлацията, като същевременно запазва икономическата жизненост.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.