Очаква се Федералният резерв да запази лихвените проценти непроменени след двудневната си среща в сряда, но може да посочи, че намаляването им може да се случи още през септември.
Нагласите на инвеститорите, отразени в договорите, обвързани с лихвения процент на Фед, предполагат силна вяра в намаляването на лихвения процент на срещата на 17-18 септември. Основният дебат е дали Фед ще избере намаление с четвърт процентен пункт, което повечето очакват, или по-агресивно намаление с половин процентен пункт, както показва инструментът FedWatch на CME Group.
През изминалата година Фед поддържаше основния си лихвен процент в диапазона 5.25%-5.50%. Значително намаление с 50 базисни точки вероятно ще изисква признаци за ускоряване на икономическото забавяне, което би могло да застраши ниското равнище на безработица от 4.1%.
Въпреки бързото повишаване на лихвените проценти – най-бързото от 80-те години на ХХ в. насам – с цел контролиране на инфлацията, икономиката постоянно надхвърля очакванията за растежа. През второто тримесечие икономиката нарасна с годишен темп от 2.8%. Данните за пазара на труда, публикувани във вторник, показаха продължаващо укрепване, като броят на откритите работни места надхвърли 8 милиона.
Показатели като степента на напускане на работа от страна на работниците и съотношението между броя на безработните лица и броя на отворените работни места, което сега е 1.2, са сходни с нивата отпреди пандемията, което говори за балансиран пазар на труда.
Новото политическо изявление на Фед ще бъде публикувано днес в 21:00 ч. българско време, последвано от пресконференция с председателя на Фед Джером Пауъл половин час по-късно.
Анализаторите прогнозират, че Пауъл ще подчертае ангажимента на Фед да бъде „зависим от данните“ при вземането на решения, особено с оглед на удължения период преди следващото заседание, който позволява да бъдат оценени повече икономически данни.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.