Очаква се Федералният резерв да запази лихвените проценти непроменени след двудневната си среща в сряда, но може да посочи, че намаляването им може да се случи още през септември.
Нагласите на инвеститорите, отразени в договорите, обвързани с лихвения процент на Фед, предполагат силна вяра в намаляването на лихвения процент на срещата на 17-18 септември. Основният дебат е дали Фед ще избере намаление с четвърт процентен пункт, което повечето очакват, или по-агресивно намаление с половин процентен пункт, както показва инструментът FedWatch на CME Group.
През изминалата година Фед поддържаше основния си лихвен процент в диапазона 5.25%-5.50%. Значително намаление с 50 базисни точки вероятно ще изисква признаци за ускоряване на икономическото забавяне, което би могло да застраши ниското равнище на безработица от 4.1%.
Въпреки бързото повишаване на лихвените проценти – най-бързото от 80-те години на ХХ в. насам – с цел контролиране на инфлацията, икономиката постоянно надхвърля очакванията за растежа. През второто тримесечие икономиката нарасна с годишен темп от 2.8%. Данните за пазара на труда, публикувани във вторник, показаха продължаващо укрепване, като броят на откритите работни места надхвърли 8 милиона.
Показатели като степента на напускане на работа от страна на работниците и съотношението между броя на безработните лица и броя на отворените работни места, което сега е 1.2, са сходни с нивата отпреди пандемията, което говори за балансиран пазар на труда.
Новото политическо изявление на Фед ще бъде публикувано днес в 21:00 ч. българско време, последвано от пресконференция с председателя на Фед Джером Пауъл половин час по-късно.
Анализаторите прогнозират, че Пауъл ще подчертае ангажимента на Фед да бъде „зависим от данните“ при вземането на решения, особено с оглед на удължения период преди следващото заседание, който позволява да бъдат оценени повече икономически данни.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.