Днешният ден е мрачен за световните финанси, тъй като всички пазари претърпяха значителен срив - от фондовите пазари в САЩ и Япония до криптовалутите.
Според финансовите анализатори страховете от глобална рецесия са се увеличили след драстичния спад на стойността на фондовите пазари с $2.9 трилиона. Японските акции отбелязаха най-големите си загуби от октомври 1987 г. насам, разширявайки разпродажбата от миналата седмица.
Биткойн оглави спада на крипто пазара с 16% и за кратко падна под $50,000 през последните 24 часа, докато Етериум се срина с над 23% и към момента на писане на статията се търгува за $2,227. По данни на CoinMarketCap общата пазарна капитализация е намаляла с 11%. Към този момент тя възлиза на $1.81 трилиона.
През последните 24 часа бяха ликвидирани крипто фючърси на стойност над $1 милиард, тъй като пазарният спад се засили в неделя и продължи в понеделник.
Крипто пазарът отбеляза значително понижение на стойността, тъй като инвеститорите продължиха да се отказват от високорискови активи.
Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на най-голямата в крипто борса в света Binance, сподели някои положителни наблюдения върху настоящия спад и обнадежди инвеститорите.
Той заяви, че резките спадове в цените на криптовалутите и акциите са повлияни от макроикономически фактори и че не смятат, че това е показателно за дългосрочна негативна тенденция.
Тенг добави, че с потенциалното намаляване на лихвените проценти от страна на Фед и геополитическата нестабилност все още има значителен потенциал за пазарни колебания.
Инвестиционният институт на BlackRock е скептичен по отношение на това, че Федералният резерв ще намали лихвените проценти толкова, колкото очаква пазарът на облигации.
BitGo, водещ американски попечител на криптовалути, представи нова платформа за управление и защита на местни токени, използвани в Web3 протоколите.
Фондация Linux създаде нова структура – Linux Foundation Decentralized Trust (LFDT), която има за цел да обедини проекти с отворен код за децентрализирани технологии.
Милиардерът Питър Тийл изрази загриженост, че икономиката на САЩ вероятно щеше да е в рецесия, ако не бе мащабната държавна намеса.