Днешният ден е мрачен за световните финанси, тъй като всички пазари претърпяха значителен срив - от фондовите пазари в САЩ и Япония до криптовалутите.
Според финансовите анализатори страховете от глобална рецесия са се увеличили след драстичния спад на стойността на фондовите пазари с $2.9 трилиона. Японските акции отбелязаха най-големите си загуби от октомври 1987 г. насам, разширявайки разпродажбата от миналата седмица.
Биткойн оглави спада на крипто пазара с 16% и за кратко падна под $50,000 през последните 24 часа, докато Етериум се срина с над 23% и към момента на писане на статията се търгува за $2,227. По данни на CoinMarketCap общата пазарна капитализация е намаляла с 11%. Към този момент тя възлиза на $1.81 трилиона.
През последните 24 часа бяха ликвидирани крипто фючърси на стойност над $1 милиард, тъй като пазарният спад се засили в неделя и продължи в понеделник.
Крипто пазарът отбеляза значително понижение на стойността, тъй като инвеститорите продължиха да се отказват от високорискови активи.
Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на най-голямата в крипто борса в света Binance, сподели някои положителни наблюдения върху настоящия спад и обнадежди инвеститорите.
Той заяви, че резките спадове в цените на криптовалутите и акциите са повлияни от макроикономически фактори и че не смятат, че това е показателно за дългосрочна негативна тенденция.
Тенг добави, че с потенциалното намаляване на лихвените проценти от страна на Фед и геополитическата нестабилност все още има значителен потенциал за пазарни колебания.
Инфлацията в САЩ се ускори през юни, което може да попречи на очакванията за предстоящо намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.
Grayscale Investments обяви, че конфиденциално е подала проект на заявление за регистрация по формуляр S-1 в САЩ.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.