Няма съмнение, че стандартът ISO 20022 може да се окаже значителен катализатор за някои инвеститори в криптовалути.
ISO 20022 е стандарт, който ще бъде използван от всички инициативи за финансови стандарти.
Той би трябвало да стартира през ноември 2022 и да бъде напълно приложен ноември 2025 г.
ISO 20022 представлява стандарт за обмен на електронни данни между финансови услуги в платежната индустрия. Стандартът се базира на технологията за разпределен леджър, наричана DLT (или distributive ledger technology).
Банките по света вече са се ангажирали с тази регулаторна рамка, която подкрепя SWIFT и Федералния резерв. Поради това, стандартът ще е сериозен катализатор за крипто сетора. В момента само няколко криптовалути са съвместими със стандарта и включват:
Предвид факта, че тази нова финансова система за международни разплащания ще замени съществуващата, обемът на транзакциите, които ще обработва новата система, ще бъде впечатляващ. Ако дори част от всички международни плащания се осъществяват чрез тези няколко криптовалути, съответстващи на ISO 20022, самият обем на транзакциите може да увеличи значително както пазарната капитализация, така и пазарната стойност на тези алткойни.
Банките и финансовите институции по света се готвят да навлизат в нова ера, като подготвят своите платежни системи за преминаване от SWIFT към поддържания от блокчейн стандарт ISO 20022 – много по-структуриран и богат на данни стандарт за финансови съобщения.
Проектира се, че през 2025 г. ISO ще бъде глобалният стандарт за платежни системи с висока стойност във всички резервни валути и се очаква да обслужва 80% от всички транзакции, включително 87% от стойността на транзакциите в световен мащаб. Наскоро от Европейската централна банка и SWIFT обявиха датите за въвеждане на стандарта ISO 20022.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.