Федералният резерв наскоро публикува документ, в който се обсъждат предимствата и потенциалните приложения на токенизирането на реално съществуващи активи (RWA) в блокчейн платформи.
В своя документ, озаглавен „Токенизация: Преглед и последици за финансовата стабилност“ изследователите от Федералния резерв подчертават, че активи като акции, облигации, недвижими имоти и стоки вече са подложени на процес на токенизация. Според документа тази практика използва блокчейн технологията, за да осигури широк спектър от ползи.
Според информацията токенизацията обещава да предложи различни предимства, включително да даде възможност на инвеститорите да получат достъп до пазари, които иначе биха били недостъпни или скъпи. Например в случая с токенизацията на недвижими имоти тя би могла да позволи на физическите лица да инвестират в част от базовия актив.
Това означава, че инвеститорите биха могли да закупят акции в конкретни търговски или жилищни имоти, за разлика от традиционните инвестиционни тръстове за недвижими имоти (REITs), при които те притежават акции в портфейл от инвестиции в недвижими имоти.
Освен това програмируемият характер на крипто токените и използването на смарт договори позволява в токенизирания актив да бъдат включени допълнителни функционалности.
Тези функции биха могли също така да подобрят пазарите на референтните базови активи. Например механизмите за запазване на ликвидността биха могли да бъдат интегрирани в сетълмента на токенизирания актив, дори ако такива механизми не са осъществими за неговия реален еквивалент.
Тези характеристики биха могли да намалят бариерите за навлизане на по-широк кръг инвеститори, което потенциално би довело до по-конкурентни и ликвидни пазари и би подобрило процеса на определяне на цените.
Въпреки че токенизацията все още е в начален етап, Федералният резерв очаква, че тя може да играе по-съществена роля в екосистемата на криптовалутите. Изследователите предполагат, че токенизацията може да придобие по-голям пазарен дял, като опрости и рационализира достъпа до конкретни пазари, като по този начин увеличи ликвидността.
Понастоящем мащабът на токенизацията е сравнително малък, както когато се разглежда колективно, така и в сравнение с пазарния размер на референтния актив на всеки токен. Въпреки това в момента се осъществяват многобройни проекти, обхващащи различни категории референтни активи, което показва, че токенизацията може да се превърне в по-значим компонент от пейзажа на дигиталните активи.
Сред основните ползи от токенизацията най-значими са намаляването на бариерите за навлизане на иначе недостъпни пазари и повишаването на ликвидността на такива пазари.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.