Най-голямата потенциална заплаха за Apple може да бъде нещо по-мъгляво от забраната, въведена от Китай, а именно възраждането на китайския национализъм, който подтиква обикновените потребители да избягват iPhone и други устройства с чужда марка.
С това компанията се е сблъсквала и преди. Преди почти пет години Apple не успя да изпълни празничните прогнози за току-що пуснатите на пазара iPhone XS и XR заради слабите продажби в Китай.
Публично Apple обвини търговската война между САЩ и Китай и местната икономика. Но във вътрешен имейл до управителния съвет на компанията главният изпълнителен директор Тим Кук посочи и китайския национализъм и нарастващата конкуренция от страна на местните конкуренти.
По това време администрацията на Тръмп наскоро беше включила Huawei в черния списък, а тлеещото напрежение между САЩ и Китай усложняваше живота на компаниите, които са силно зависими от азиатската държава.
Приходите на Apple от Китай намаляха през фискалните 2019 и 2020 г., преди да се възстановят през 2021 г. Компанията генерира около една пета от продажбите си от Китай, който е и сърцето на веригата за доставки на Apple.
Нарастващите правителствени забрани са зловещ знак. На работниците в агенции и държавни компании все по-често се забранява да използват iPhone в офиса. Новината накара акциите на Apple да се сринат през последните два дни, изтривайки $190 милиарда от оценката си. Говорител на базираната в Купертино, Калифорния, компания Apple отказа да коментира.
На този фон в китайските социални медии се разпространиха настроения срещу Apple. Появиха се дори спекулации, че China Mobile Ltd., безжичният оператор в страната, няма да продава iPhone 15 – нещо, което държавната компания отрече.
Видеоклип, публикуван в интернет в сряда, показа силен трафик на хора в магазин на Apple в Гуанджоу, но коментарите към публикацията бързо се изпълниха с анти-Apple реторика.
Миналата година Китай нареди на правителствените си агенции и държавните компании да заменят чуждестранните компютри с местни алтернативи до 2024 г. Досега този ход не е довел до големи страдания за Apple, която през второто тримесечие отбеляза 17% ръст на бизнеса си с Mac в Китай, според данни на Canalys.
Ако потребителите в Китай се стремят да се откажат от Apple, новият телефон на Huawei може да предостави алтернатива. Той е с по-голям дисплей и батерия от предстоящия iPhone 15 Pro от най-висок клас.
Засега китайският пазар е светъл лъч за Apple в труден период. Общите ѝ продажби спадат вече три поредни тримесечия, а през последния период приходите отново ще се понижат – това е най-дългата поредица от спадове на компанията от две десетилетия насам.
Линията iPhone 15, която се отличава с удобства като титаниева рамка и подобрена камера, е предназначена да помогне на компанията да излезе от тази криза. В крайна сметка Китай има стимул да не стига твърде далеч от забраната на iPhone. Apple издържа милиони работници в страната и правителството трудно би наказало компанията, без да навреди на собствения си народ.
Източник: Bloomberg
Според последния доклад за прозрачността на Kraken през 2024 г. броят на правителствените искове за данни е нараснал с 39%, като водещи са американските агенции.
Виталик Бутерин изрази разочарование от това, което смята за промяна в ценностите в крипто индустрията, особено във връзка с предпазливата позиция на Етериум по отношение на блокчейн хазарта.
MANSA, компания за трансгранични плащания, си осигури финансиране в размер на $10 милиона, като водещата инвестиция е от Tether.
Джейми Коутс, водещ стратег по дигиталните активи в Real Vision, смята, че бичият импулс на крипто пазара далеч не е достигнал своя връх.