НАЧАЛО Други

Как ще повлияе COVID-19 на световната икономика?

03.04.2020 20:15 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Как ще повлияе COVID-19 на световната икономика?

Поради коронавируса, правителствата по целия свят предприемат мерки, които вредят на индустриите и финансовите пазари.

 Много крипто проекти и конференции се замразени и отложени. Биткойн и остатъка от крипто пазарът също пострадаха. 

 

Как вирусът афектира хората

 

Вирусът бе засечен за първи път в Ухан през декември миналата година.  

 

Според Worldometers, над  474,900 нови случая на заразени и 21,353 смърти, свързани с COVID-19, са били отчетени на 26-ти март. До края на февруари Китай остана епицентър на заразата с над 80,000 случая. Вирусът вече се е разпространил във всички континенти. . 

 

Държавите предприемат спешни мерки. Затварят се училища и университети, отменят се спортни и културни събития. Европейският съюз реши да затвори границите си, допускайки само граждани да се връщат. 

 

Какви ще са последствията?

 

В книгата си “Черния лебед” Насим Никълъс Талеб предвиди появата на ‘много странен вирус’, чието разпространение е пряко свързано с броя пътуващи хора. Самолетите, позволяващи разпространението на вируса, комбинирани с инфраструктурата на летищата, катализира обсега на вируса.

 

Анализатори от Русия твърдят, че COVID-19 е по-опасен от сезонните грипове, но предимно за хора в епицентъра на заразата. Според тях, дори и смъртността да не е сериозна, паниката вероятно ще продължи да се засилва.

 

Правителствените мерки включват затваряне на граници, ограничаване на работни часове и ‘социално дистанциране’ . Всеки бизнес, свързан с туризъм, организация на събития, транспорт и много други, ще претърпи значителни загуби.

 

Положението е особено тежко в държави като Италия, където малките и средни бизнеси силно разчитат на туризъм.


От друга страна, някои индсутрии – като тези на видео игрите и стрийминга на филми и сериали – се радват на успех в тези обстоятелства. Според проуване на Tower research, свалянията на игри в Apple Store в Китай се е увеличил с 27.5% от миналата година и доходността на тези апликации е скочила с 12.1%.

 

Глобалните икономически шокове имат ефект върху финансовата инфраструктура, от която зависят дори бързо-развиващи се индустрии.

 

Финансовата индустрия вече показва признаци на криза. На 8-ми март, Уол Стрийт изпита сериозни трусове, като S&P500 и индустриалният индекс Dow Jones отчетоха главоломни спадове. 

 

Много крипто събития бяха отменени, като това се случи не само в по-тежко засегнатите страни. London Blockchain Week се състоя преди да бъдат приети по-сериозни мерки, но събитието отчете ниска посещаемост. Някои конференции преминаха в онлайн формат. WeWork Blockchain Labs бе една от тях. Отмяната на такива събития означава, че ще има по-малко колаборации и транзакции.

 

Епидемията се забавя в Китай, което може да е добра новина за миньорите. Тъй като ⅔ от хеш-рейтът е съсредоточен в Китай, ескалацията на падемията би могла да означава и спад в хеш-рейта.

 

На 10-ти март миналата година, Биткойн се търгуваше за по-малко от $ 4,000. В началото на март тази година, криптовалутата превзе $ 9,000, но не успя да задържи нивото и се отдръпна до $ 6,000.

 

В началото на март, новините за коронавируса бяха придружени от срив в пазара на петрол. Цената на фючърсите на ‘Brent Crude Oil’ падна до $ 25.98 за варел. Резкият спад от 5-ти март се ускори в рамките на няколко дни, като много експерти прогнозират $ 20 за варел, наричайки този срив ‘най-големият за последните 30 години’.

 

Въпреки че се очаква краткосрочната волатилност да продължи, средносрочните перспективи за Биткойн изглеждат добри. Халвингът наближава, хеш-рейтът се увеличава, достигайки рекордни стойности. 

 

Франция и Германия са на път да определят Биткойн като легитимен актив, Южна Корея легализира криптовалутите и има промяна в отношението към крипто в Индия. В допълнение, някои експерти твърдят, че в дългосрочен план тази икономическа криза може да подчертае истинската стойност на криптовалутите, особено ако Биткойн изпълни роялта си на хедж срещу подобни икономически сътресения.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Икономическите проблеми на Европа могат да смачкат ЕЦБ

Централните банки бяха изненадани от неочаквани енергийни напрежения, особено ръководени от Владимир Путин, които изостриха инфлационния натиск.

29.03.2024 8:00 2 мин. четене

БРИКС: Търговията с китайски юани достигна рекордните $14 милиарда

Икономическият съюз на страните от БРИКС отбеляза значителен ръст в икономическото сътрудничество през тази година, особено в търговските си отношения с Китай, които нараснаха до рекордните $14 милиарда в местни валути.

29.03.2024 7:00 2 мин. четене

Robinhood ще издаде собствена кредитна карта

Във вторник Robinhood Markets пусна нова кредитна карта, с която цели да разшири присъствието си на пазара на лични финанси и да увеличи броя на абонаментите за премиум ниво.

28.03.2024 20:30 1 мин. четене

БРИКС: Доларът се е сринал с 25% от 2020 година насам

Съединените щати преживяват значителни геополитически вълнения и се борят с инфлационния натиск. Ескалацията на лихвените проценти доведе до неустойчив икономически модел, изострен от усилията за дедоларизация в рамките на страните от БРИКС, което доведе до забележимо обезценяване на щатския долар през последните четири години.

28.03.2024 20:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.