Неотдавнашният скок на стойността на Биткойн, както отбелязва стратегът на JPMorgan Марко Коланович, може да накара Федералния резерв да преразгледа планираното за по-късно тази година намаляване на лихвените проценти.
Коланович предполага, че рязкото покачване на цената на Биткойн, съчетано с рекордните стойности на фондовия пазар, показва натрупване на спекулативна активност при рисковите активи.
Тази спекулативна „пяна“ би могла да накара Фед да отложи планираното намаляване на лихвените проценти, което обикновено има за цел да стимулира рисковите активи, поради опасения, че подобни стъпки биха могли да засилят инфлационния натиск.
Настоящите пазарни очаквания, отразени в инструмента на CME FedWatch, предвиждат поне три намаления на лихвените проценти от страна на Фед през 2024 г., като първото намаление се предвижда за юни. Всяко забавяне на тези понижения на лихвените проценти обаче би могло да наруши оптимистичните перспективи на фондовия пазар, който от октомври насам е подкрепян от очакванията за потисната инфлация и по-ниски лихвени проценти.
Коланович подчерта тези настроения, цитирайки неотдавнашни забележки на управителя на Фед Кристофър Уолър, който постави под въпрос спешността на намаляването на лихвените проценти, ако инфлацията остане под контрол. Като цяло Коланович запазва предпазлива позиция по отношение на акциите, като предполага, че пазарът е оценен оптимистично без адекватно хеджиране на риска от страна на инвеститорите.
Той посочи, че волатилността на акциите е на многогодишно дъно, въпреки че акциите са относително скъпи в сравнение с облигациите и паричните средства, силно концентрирани в компании с голяма пазарна капитализация, силно зависими от наратива за изкуствения интелект и като че ли пренебрегват всякакви потенциални рискове за растежа предвид високите си оценки.
Редовната дейност на Салвадор по закупуване на Биткойн изглежда е спряла, като последната регистрирана покупка от портфейл на страната е от 17 февруари, според Arkham Intelligence.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?