Много Етериум ентусиасти са загрижени за възможната централизация на процеса на стейкинг на ETH 2.0. Следователно те обсъждат мерки за предотвратяване на доминатността на "олигарсите".
Псевдонимният Етериум ентусиаст Superphiz.eth, който е активист в общността на ETH Beacon Chain, се обърна в Twitter, за да сподели притесненията си относно централизацията в предстоящата мрежа на ETH 2.0.
Чудя се кой ще бъде първият доставчик на стейкинг, който публично се ангажира да се ограничи да не оперира повече от 22% от валидаторите по веригата? Кой искате да видите да се изкачи и да даде приоритет на здравето на Beacon Chain пред печалбите?
Конкретно той се чуди кой пул ще бъде първият, който ще ограничи собствената си „мощност“ на стейкинг (дял на контролираните валидатори, участващи в подписването на ETH транзакции) чрез ограничение от 22% от общия брой валидатори.
Потенциално това решение би намалило печалбите на този участник, но би допринесло значително за здравето на мрежата като цяло, като намали възможността от 51% атака.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: LUNA и UST пак са достъпни за търговия на Binance
Основателят на Етериум Виталик Бутерин предложи „икономически“ стимул за това ограничение. За него изглежда разумно да увеличи таксите за участниците в стейкинг пулове, контролиращи над 15% от мрежата.
Speculative controversial take: we should legitimize price gouging by top stake pool providers. Like, if a stake pool controls > 15%, it should be accepted and even *expected* for the pool to keep increasing its fee rate until it goes back below 15%. https://t.co/cOtuM7Occd
— vitalik.eth (@VitalikButerin) May 14, 2022
След като „делът“ на даден пул се върне под 15%, таксите могат отново да бъдат намалени до „редовни“ нива.
Трябва да се отбележи, че Етериум (ETH) – дори в неговата PoW версия – е критикуван за „централизация“: големите пулове за копаене контролират голяма част от неговата хешираща мощност.
Общността на Cardano се сблъска с подобни проблеми след стартирането на стейкинг на ADA. Стъпка по стъпка, Input Output Global (IOG) въведе редица ограничения, за да направи стейкинга чрез големи пулове по-малко печеливш.
Чрез коригиране на така наречения k-параметър през 2021 г., се позволи на малките и средните пулове да надминат топ 10 стейкващи китове по дял на заложени ADA токени.
С навлизането на Биткойн в нова фаза на ончейн тенденция, два алткойна се открояват с нарастващата си корелация с водещата криптовалута и устойчивостта си в условията на пазарни сътресения, според нов анализ на Жоао Уедсън, главен изпълнителен директор на анализаторската компания Alphractal.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) ускорява процеса на преразглеждане на борсово търгуваните фондове на Solana (SOL), като приканва емитентите да подадат изменени S-1 документи до края на юли.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.
Крипто стратегът Майкъл ван де Поуп наскоро подчерта една забележителна тенденция в индекса за алткойн сезона, който сигнализира за потенциален ръст на пазарите.