Начало » Други » Как Китай и Индия се възползват от пазара на санкциониран петрол

Как Китай и Индия се възползват от пазара на санкциониран петрол

18.05.2024 10:30 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Как Китай и Индия се възползват от пазара на санкциониран петрол

Понастоящем световният петролен пазар е изправен пред приток на суров петрол с отстъпка, за който са наложени санкции, като този приток възлиза на около 4.7 милиона барела дневно, което се равнява на около 5% от световната търговия с петрол.

Тези санкционирани доставки от Русия, Иран и Венецуела се повишиха до най-високите си нива от нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. насам. Интересното е, че Китай и Индия, двата най-големи двигателя на растежа на световното търсене, са основните дестинации за тези суровини, което води до значителни пазарни последици.

Тези петролни суровини с отстъпка се предлагат на различни цени, вариращи от едва 30 цента за барел до над $10 за барел спрямо бенчмарка „Brent„, повлияни от фактори като качество на суровината, търсене от страна на рафинериите и политики на САЩ за налагане на санкции. Въпреки че Китай приема всички санкционирани сортове, Индия се фокусира предимно върху руския петрол, след като получи одобрение от САЩ за тези покупки.

Администрацията на Байдън се стреми да предотврати скоковете в цените на петрола, особено в година на избори, което оказва влияние върху подхода ѝ към прилагането на санкциите. Политическият натиск за поддържане на строги мерки срещу Русия, Иран и Венецуела обаче води до непоследователно прилагане на санкциите от страна на САЩ, което се отразява на обемите и отстъпките на тези санкционирани суровини.

Нарастващата зависимост на Китай и Индия от суров петрол, обект на санкции, се отразява на обема на вноса им. През 2023 г. вносът на ирански суров петрол в Китай нарасна с над 60%, а вносът на руски „Urals“ в Индия надхвърли 2 милиона барела дневно този месец – ниво, невиждано от юли 2023 г. насам.

Слабото прилагане на санкциите от страна на САЩ улесни тази търговия, но промени в политиката или нова американска администрация могат да променят бъдещите действия. Последните събития включват одобряването от страна на САЩ на покупките на руски петрол от страна на Индия, за да се предотврати повишаването на цените на горивата, както и настояването от страна на служители на Министерството на финансите към индийските рафинерии да търсят по-големи отстъпки, за да намалят приходите от петрол на Русия.

В обобщение, притокът на суров петрол с отстъпки и санкции, насочен предимно към Китай и Индия, подчертава сложното взаимодействие между геополитическата динамика, пазарните сили и регулаторните политики на световния петролен пазар.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Kraken стартира американска платформа за крипто деривати

Kraken официално стартира своята регулирана в САЩ платформа за крипто деривати, отбелязвайки важна стъпка към сливането на традиционните финансови инструменти с пазарите на дигитални активи.

15.07.2025 21:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Топ крипто трендове в дискусиите тази седмица

След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.

15.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Последни данни за инфлацията в САЩ – ще предприеме ли действия Фед?

Инфлацията в САЩ се ускори през юни, което може да попречи на очакванията за предстоящо намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.

15.07.2025 16:40 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Grayscale поверително подаде документи за нова регистрация в SEC

Grayscale Investments обяви, че конфиденциално е подала проект на заявление за регистрация по формуляр S-1 в САЩ.

15.07.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.