Home

Как Китай и Индия се възползват от пазара на санкциониран петрол

18.05.2024 10:30 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Как Китай и Индия се възползват от пазара на санкциониран петрол

Понастоящем световният петролен пазар е изправен пред приток на суров петрол с отстъпка, за който са наложени санкции, като този приток възлиза на около 4.7 милиона барела дневно, което се равнява на около 5% от световната търговия с петрол.

Тези санкционирани доставки от Русия, Иран и Венецуела се повишиха до най-високите си нива от нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. насам. Интересното е, че Китай и Индия, двата най-големи двигателя на растежа на световното търсене, са основните дестинации за тези суровини, което води до значителни пазарни последици.

Тези петролни суровини с отстъпка се предлагат на различни цени, вариращи от едва 30 цента за барел до над $10 за барел спрямо бенчмарка “Brent“, повлияни от фактори като качество на суровината, търсене от страна на рафинериите и политики на САЩ за налагане на санкции. Въпреки че Китай приема всички санкционирани сортове, Индия се фокусира предимно върху руския петрол, след като получи одобрение от САЩ за тези покупки.

Администрацията на Байдън се стреми да предотврати скоковете в цените на петрола, особено в година на избори, което оказва влияние върху подхода ѝ към прилагането на санкциите. Политическият натиск за поддържане на строги мерки срещу Русия, Иран и Венецуела обаче води до непоследователно прилагане на санкциите от страна на САЩ, което се отразява на обемите и отстъпките на тези санкционирани суровини.

Нарастващата зависимост на Китай и Индия от суров петрол, обект на санкции, се отразява на обема на вноса им. През 2023 г. вносът на ирански суров петрол в Китай нарасна с над 60%, а вносът на руски “Urals” в Индия надхвърли 2 милиона барела дневно този месец – ниво, невиждано от юли 2023 г. насам.

Слабото прилагане на санкциите от страна на САЩ улесни тази търговия, но промени в политиката или нова американска администрация могат да променят бъдещите действия. Последните събития включват одобряването от страна на САЩ на покупките на руски петрол от страна на Индия, за да се предотврати повишаването на цените на горивата, както и настояването от страна на служители на Министерството на финансите към индийските рафинерии да търсят по-големи отстъпки, за да намалят приходите от петрол на Русия.

В обобщение, притокът на суров петрол с отстъпки и санкции, насочен предимно към Китай и Индия, подчертава сложното взаимодействие между геополитическата динамика, пазарните сили и регулаторните политики на световния петролен пазар.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ark Invest разпродава акции на Nvidia и купува акции на стрийминг компания

Във вторник, 25 юни 2024 г., Ark Invest, ръководена от Кати Ууд, осъществи значителни сделки с NVIDIA Corp и Roku Inc в условията на пазарна нестабилност.

26.06.2024 17:30 1мин. четене

БРИКС: Русия подкрепя подкрепя участието на Беларус в дейностите на съюза

Русия призова Беларус да заеме активна роля в дейностите на БРИКС, се казва в съвместно изявление на министъра на външните работи на Беларус Сергей Алейник и министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров след разговорите им в Минск.

26.06.2024 16:30 1мин. четене

Nvidia отбеляза отскок, невиждан от три години

Nvidia отбеляза забележително възстановяване във вторник, заличавайки голяма част от загубите след неотдавнашния спад.

26.06.2024 15:34 2мин. четене

2 акции от технологичния сектор, които може да си заслужават инвестицията

Инвеститорите са силно привлечени от технологичните акции поради техния потенциал за растеж и иновации.

26.06.2024 15:30 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.