Предстоящото решение на Федералния резерв относно лихвените проценти, насрочено за заседанието му на 6-7 ноември, може да определи посоката за пауза или ново понижение на лихвите.
Два важни доклада тази седмица (за инфлацията и заетостта) могат да окажат влияние върху окончателното решение.
Ако данните за инфлацията в четвъртък надхвърлят очакванията, наред със силния доклад за работните места от Министерството на труда в петък, „може да има основание за пауза“ – заяви Уил Стит, мениджър на портфейл от облигации на Wilmington Trust, позовавайки се на предишното намаление с 50 базисни пункта.
Джефри Роуч, главен икономист в LPL Financial, добави, че стабилният ръст на работните места може допълнително да оправдае паузата.
Други анализатори обаче смятат, че Фед е поел по сегашната си траектория. „Намаляването на лихвения процент с 25 базисни пункта е вероятно за ноември, независимо от данните“, заяви Джейми Кокс, управляващ партньор във финансова група Харис.
Елън Зентнър, главен икономист на Morgan Stanley, се съгласи, заявявайки:
Без голяма изненада в доклада за работните места изглежда вероятно Фед да намали лихвите с още четвърт пункт на 7 ноември.
Много трейдъри изглежда са съгласни с тази перспектива, като последните прогнози сочат 90% вероятност за понижение с 25 базисни пункта на срещата.
Представителите на Фед ще проучат внимателно двата основни доклада тази седмица. Предпочитаният от тях показател за инфлацията – индексът на разходите за лично потребление (PCE) – се очаква да разкрие леко понижение на базисната инфлация от 2.7% през август до 2.6% през септември. С течение на времето Фед се стреми да сведе този показател до 2%.
Същевременно докладът за пазара на труда в петък може да не е толкова еднозначен поради временното въздействие на неотдавнашните урагани и продължаващата стачка на работниците от „Боинг“. Икономистите очакват, че през октомври ще бъдат добавени около 125,000 работни места, което е намаление спрямо неочаквано високите 254,000 през септември, а безработицата се очаква да остане стабилна на равнище 4.1%.
„Докладът за заетостта през октомври ще бъде труден за тълкуване“, заяви управителят на Фед Кристофър Уолър, като посочи потенциалните загуби на работни места от природни бедствия и стачката на Боинг, които могат да намалят заетостта с над 100,000.
Във всички регионални райони на Фед неофициалните данни показват стабилен, постепенно охлаждащ се пазар на труда.
Въпреки сигналите за предпазливост от страна на някои служители на Фед, главният икономист на EY Грегъри Дако смята, че ангажиментът на председателя Джером Пауъл за „постепенност на политиката“ вероятно ще доведе до две допълнителни намаления с по 25 базисни пункта до края на годината.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.
Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.